http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obyvatele-liberecka-by-uz-nemela-rusit-zare-z-polskeho-skleniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obyvatele Liberecka by už neměla rušit záře z polského skleníku

12.9.2016 12:45 | LIBEREC/BOGATYNIA (ČTK)
Zda budou opatření účinná se ale podle něj ukáže až na podzim, kdy se začne ve skleníku v noci svítit. Zatím mají rajčata dostatek přírodního světla a umělé není potřeba. Ilustrační obrázek
Zda budou opatření účinná se ale podle něj ukáže až na podzim, kdy se začne ve skleníku v noci svítit. Zatím mají rajčata dostatek přírodního světla a umělé není potřeba. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obyvatele v příhraničních oblastech Liberecka by už nemělo obtěžovat světlo z polského desetihektarového skleníku. Jeho vlastník, firma Citronex, investoval milion eur (27 mil. Kč) do zastínění. Clona má 97procentní účinnost. Novinářům to řekla vedoucí výroby Elžbieta Kalinczuková. "Zastínění řídí počítač podle světla," uvedla.
 

Problém se týkal skleníku, který polská společnost vybudovala v těsné blízkosti elektrárny Turów. Pěstuje v něm rajčata. Loni bylo světlo ze skleníku vidět i ze vzdálenosti 60 kilometrů. Podle měření astronomů svítí v noci podobně jako stotisícový Liberec. Přemíra světla z Polska ohrožuje i Jizerskou oblast tmavé oblohy, která byla v Libereckém kraji vyhlášena v roce 2009 jako první v Evropě.

Protesty zaznívaly nejen z Česka, ale i sousedního Saska. Problém se řešil i na vládní úrovni. "Podle mě to ale bylo nakonec stejně na rozhodnutí majitele, že tu investici udělá, když ho polské ani mezinárodní právo k tomu nenutí," řekl dnes novinářům při prohlídce skleníku hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). V Česku ani Polsku není legislativa, která by světelné znečištění regulovala. "Z mého pohledu to je opatření k vylepšení dobrých sousedských vztahů," dodal hejtman.

Zda budou opatření účinná se ale podle něj ukáže až na podzim, kdy se začne ve skleníku v noci svítit. Zatím mají rajčata dostatek přírodního světla a umělé není potřeba. Ve skleníku pracuje přes 100 lidí. Po letních přípravných pracích dnes začali dovnitř umisťovat půlmetrové sazenice. "Instalace potrvá čtyři dny," uvedla Kalincziková. Ve sklenících poroste 250.000 rostlin po deset měsíců. "Dva měsíce trvá, než začnou plodit," řekla vedoucí výroby. Rajčata se podle ní prodávají jen na polském trhu, jehož poptávku nejsou zatím schopni uspokojit. Do budoucna se počítá s výstavbou dalších skleníků, zabrat by měly plochu 100 hektarů. "V nejbližší době se začneme rozšiřovat o deset hektarů," uvedla Kalincziková. Nové skleníky budou podle ní také mít zastínění.

U elektrárny v Bogatyni už v 70. a 80. letech skleníky byly, firma Citronex ale zastaralé a nevyhovující objekty zbourala a vybudovala špičkové zařízení, které patří k nejmodernějším v Evropě. Rajčaty, okurkami a paprikami chce zásobovat nejen Polsko, ale také sousední Německo a Česko.

Marek Kuntoš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist