http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbahneni-jezera-v-pardubicich-nesmi-rusit-hnizdici-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Odbahnění jezera v Pardubicích nesmí rušit hnízdící ptáky

17.10.2016 16:49 | PARDUBICE (ČTK)
Odbahnění Matičního jezera v Pardubicích se musí rozdělit na dvě etapy kvůli hnízdícím ptákům. V jednom roce se revitalizace nestihne, řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). O odbahnění jezera se hovoří asi deset let, chystala jej i předchozí vedení města.
 

Zda projekt město zařadí v příštím roce do svých investic, náměstkyně ještě neví, její priorita to není. "Ani přesně nechápu důležitost projektu, možná ho špatně znám," uvedla náměstkyně.

Vodní plocha vznikla v roce 1910 ze slepého ramene Chrudimky. Od té doby se nikdy nečistila. Na dně se za tu doby usadil metr až metr a půl bahna. Voda v jezeře se v dostatečné míře neobměňuje a její kvalita se zhoršuje.

Radnice má od ledna hotový projekt, který je šetrnější než dva předchozí a zároveň levnější. V minulosti se náklady odhadovaly zhruba na 40 milionů korun.

Podle projektu má bahno vytěžit sací bagr. Nebude se však odvážet pryč. Naplní se jím látkové vaky, které se stanou součástí břehů, a z pytlů se také vytvoří nový ostrov, uvádí zpráva, která je podkladem pro projektovou dokumentaci. Vaky obklopí dřevěná palisáda, aby se nebortily a nepohybovaly. Nově zformované břehy budou mít pozvolný vstup do vody, na březích se zasypou zeminou a osejí trávou.

Odborná firma podle navrženého projektu odtěží polovinu sedimentů, zbytek nechá na dně jezera. Geodetické měření odhaduje, že se tam nachází 14.000 metrů krychlových bahna.

V minulosti město zvažovalo dvě varianty. První z nich počítala s odvozem sedimentů nákladními vozy. Druhou možností bylo odsát bahno sacím bagrem a transportovat jej pomocí potrubí. Oba návrhy byly nákladné, nákladní doprava by navíc zatěžovala okolí.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lucie Jelínková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist