http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucti-vedci-umi-sledovat-pod-mikroskopem-zive-rostliny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Olomoučtí vědci umí sledovat pod mikroskopem živé rostliny

13.10.2015 01:31 | OLOMOUC (ČTK)
Vědci novou metodu zatím vyzkoušeli na huseníčku a vojtěšce
Vědci novou metodu zatím vyzkoušeli na huseníčku a vojtěšce
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Olomoučtí vědci našli způsob, jak pod mikroskopem zkoumat rostliny a zároveň je uchovat živé. Odborníci díky tomu mohou pod speciálním laserovým mikroskopem sledovat rostoucí rostlinu a lépe poznávat dění uvnitř živých rostlinných organismů. Postupy vědců z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) vzbudily mezi odborníky velký ohlas a nedávno je publikoval prestižní časopis Nature Protocols. O novou metodu už projevilo zájem několik zahraničních pracovišť.
 

Miroslav Ovečka z CRH ČTK řekl, že pokud vědci chtěli pozorovat rostlinné buňky v komerčně dostupných laserových mikroskopech, tak se jim donedávna většinou nedařilo objekty zkoumání sledovat delší dobu. Rostlina totiž záhy uhynula. Olomoučtí vědci nyní ale připravili speciální protokol přípravy zkoumaných rostlin, který je výrazně šetrnější. Rostlinám totiž i při mikroskopickém bádání zajistí optimální podmínky pro život.

"Dokážeme zajistit to, že rostlina i v uzavřeném prostoru uvnitř mikroskopu dostává výživu ke kořenům a není přerušena výměna kyslíku a oxidu uhličitého. Rostlina tak může stále růst a my vidíme její orgány, pletiva a buňky v kontinuálním vývoji. To se dosud nikomu u komerčních mikroskopů nepodařilo," uvedl Ovečka.

Vědci novou metodu zatím vyzkoušeli na huseníčku a vojtěšce. "Metoda se dá použít i na dalších druzích rostlin. Užíváme jiné, velmi šetrné osvěcování vzorků, proto je můžeme pozorovat déle. Naše know-how přípravy rostlin, které vychází z dlouholetých zkušeností, je ve světě velmi žádané," podotkl vedoucí výzkumného týmu Jozef Šamaj.

Odborníci George Komis a Olga Šamajová z CRH ve spolupráci s kolegy z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci zároveň připravili metodiku pro pozorování mikroskopem s obrovským rozlišením, která je založena na strukturovaném osvětlení buněk přes speciální mřížku. Novou metodu využili před časem pro zkoumání živých rostlinných buněk. Viděli živé buněčné struktury v pohybu a v rozlišení, které bylo dosud pro běžnou mikroskopii nepředstavitelné.

Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, v němž pracuje několik desítek vědců z 12 zemí, bylo v Olomouci otevřeno v roce 2013. Vybudování moderního vědeckého pracoviště stálo 808 milionů korun, přičemž investiční náklady pokryla dotace z fondů EU a státního rozpočtu. Na projektu se podílejí Univerzita Palackého, Ústav experimentální botaniky Akademie věd ČR a Výzkumný ústav rostlinné výroby.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist