http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-planuje-nakup-nizkoemisnich-automobilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ostrava plánuje nákup nízkoemisních automobilů

7.12.2016 13:31 | OSTRAVA (ČTK)
Ostrava chce rozšířit počet automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) a také elektromobilů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Už před časem město pořídilo deset automobilů na zemní plyn pro městskou policii, nyní zakoupilo dva nové elektromobily. V budoucnu chce od státu získat dotace na dalších 24 automobilů s alternativním pohonem. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).
 

"Rada města rozhodla podat žádost o dotaci na nákup celkem 24 nízkoemisních vozidel, 18 aut bude na CNG a zbývajících šest elektromobilů. Tímto pořízením bychom chtěli doplnit flotilu nízkoemisních aut, které už tady dneska máme," uvedl Macura.

Pokud město s žádostí o dotaci uspěje, mohlo by na elektromobil získat dotaci ve výší 220.000 korun, pořizovací cenu jednoho vozu přitom primátor odhaduje na 800.000 až 900.000 korun. U vozidla na plynový pohon by dotace činila 50.000 korun, přičemž pořizovací cena je okolo 60.000 korun. Například městská policie by po této obměně měla ve vozovém parku kompletně auta na CNG. Kromě městské policie by nově zakoupené vozy využily některé městské obvody nebo magistrát.

"Pro zajímavost jsme spočítali, že by celá tato flotila, když tady bude v plném počtu jezdit, měla pozitivní vliv na životní prostředí. Pokud jde o CO2 tak v řádu 60 tun ročně, pokud jde o látky, jako jsou oxidy dusíku, síry a hlavně toxické uhlovodíky, tam by úspora měla být v řádech kolem 400 kilogramů ročně," podotkl primátor.

Město by v příštím roce chtělo začít i s budováním dobíjecích stanic pro elektromobily. "Doprava je jedním z výrazných zdrojů znečištění ve městě Ostrava. Pořízení nízkoemisních aut je věc jedna, druhá věc je vybudování infrastruktury. Máme v tuto chvíli vytipovány lokality, kde by elektronabíječky měly být, a to na pozemcích města," uvedl Macura.

Město předpokládá, že by elektronabíječky mohly vybudovat energetické společnosti. Už příští rok by ale dobíjecí stanice měly ve městě fungovat.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist