http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-odmitly-odkoupit-odstavenou-spalovnu-v-rybitvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Pardubice odmítly odkoupit odstavenou spalovnu v Rybitví

28.11.2016 08:39 | PARDUBICE (ČTK)
Zastupitelé Pardubic odmítli odkoupit od společnosti AVE CZ odpadové hospodářství spalovnu nebezpečného odpadu v Rybitví. Ta požadovala za odstavené zařízení s pozemky 35 milionů korun. Záměr koupě město schválilo v březnu s cílem, aby definitivně zabránilo zprovoznění spalovny, proti níž v minulosti protestovaly desetitisíce lidí.
 

Mnoho zastupitelů poukazovalo na to, že požadovaná cena není adekvátní. Firma se totiž již mnoho let neúspěšně snaží o obnovení provozu. Zastupitelé rovněž kritizovali, že město by mělo de facto koupit podnikatelský záměr, neboť vlastní cena zařízení je podle znaleckých posudků jen šest až 11 milionů korun.

Jednání bylo vleklé a vedlo k až groteskním výstupům. Zastupitel Karel Haas (ODS) "švejkovsky" navrhoval, aby Pardubice odkoupily dvě desítky podniků, které nejvíce znečišťují ovzduší ve městě, a také vojenské letiště, jež obtěžuje obyvatele hlukem. Korunu pak jeho žertu nasadil zastupitel Jan Linhart (Patrioti), když požadoval, aby byla z Pardubic vyloučena pozemní doprava, neboť je největším původcem znečištění.

Spalovnu vlastnila a provozovala mezi lety 1995 a 2004 chemička Synthesia. Poté ji odstavila, protože zařízení nesplňovalo emisní limity. Od roku 2006 spalovna patří společnosti AVE CZ, která plánovala modernizaci zařízení a spalování až 20 000 tun nebezpečného odpadu ročně. Narazila však na silný odpor obcí i veřejnosti, petici proti spalovně podepsalo téměř 50 000 lidí. I kvůli tomu nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí. Nedaří se jí získat ani integrované povolení. Firma před časem uvedla, že by mohla zařízení prodat jinému investorovi.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist