http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plavci-z-celeho-sveta-se-pokousi-preplavat-mrtve-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Plavci z celého světa se pokouší přeplavat Mrtvé moře

15.11.2016 11:56 | PRAHA (ČTK)
Celkem 25 plavců pochází z Izraele, palestinských území i Nového Zélandu či Dánska. Čeká je plavba dlouhá 15 kilometrů a předpokládá se, že ji urazí zhruba za sedm hodin. Ilustrační snímek.
Celkem 25 plavců pochází z Izraele, palestinských území i Nového Zélandu či Dánska. Čeká je plavba dlouhá 15 kilometrů a předpokládá se, že ji urazí zhruba za sedm hodin. Ilustrační snímek.
Plavci z celého světa se dnes ponořili do vod Mrtvého moře s cílem přeplavat ho z Jordánska do Izraele. Chtějí tak upozornit na vzrůstající devastaci slaného jezera, jehož hladina nezadržitelně klesá. Informovala o tom agentura AP.
 

Celkem 25 plavců pochází z Izraele, palestinských území i Nového Zélandu či Dánska. Čeká je plavba dlouhá 15 kilometrů a předpokládá se, že ji urazí zhruba za sedm hodin. Všichni jsou vybaveni šnorchly a speciálními ochrannými maskami obličeje. Ty je mají ochránit před velmi slanou vodou, zasažení očí je totiž velmi nepříjemné. Skupinu doprovází několik lodí, na kterých je jídlo a lékařské vybavení.

Mrtvé moře leží 423 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Toto bezodtoké slané jezero patří k největším turistickým atrakcím Izraele a Jordánska. Mimo jiné i kvůli masivnímu odčerpávání vody z řeky Jordán se ale jeho hladina každoročně snižuje bezmála o jeden metr.

"Jsme tu společně s 25 plavci z celého světa, abychom vyslali jasný signál, že je třeba zachránit Mrtvé moře, jehož hladina klesá alarmujícím tempem," uvedla Mira Edelsteinová z ekologické organizace EcoPeace. Ta se podílí na organizaci přeplavby.

Britská dálková plavkyně Jackie Cobellová označila plavbu přes Mrtvé moře za "historickou a symbolickou".

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist