http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/plavci-z-celeho-sveta-za-sedm-hodin-preplavali-mrtve-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Plavci z celého světa za sedm hodin přeplavali Mrtvé moře Video

15.11.2016 18:40 | PRAHA (ČTK)
Plavci z celého světa dnes po sedmi hodinách přeplavali Mrtvé moře z Jordánska do Izraele. Chtěli tímto způsobem upozornit na vzrůstající devastaci slaného jezera, jehož hladina nezadržitelně klesá. Informovala o tom agentura AP.
 

Plavby dlouhé 15 kilometrů se zúčastnilo celkem 25 plavců z Izraele, palestinských území i Nového Zélandu či Dánska. Všichni plavci museli mít šnorchly a speciální obličejové masky. Ty je chránily před velmi slanou vodou Mrtvého moře, zasažení očí je totiž velmi nepříjemné. Skupinu doprovázelo několik lodí, na kterých měli jídlo a lékařské vybavení.

Mrtvé moře leží 423 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Toto bezodtoké slané jezero patří k největším turistickým atrakcím Izraele a Jordánska. Mimo jiné i kvůli masivnímu odčerpávání vody z řeky Jordán se ale jeho hladina každoročně snižuje bezmála o jeden metr.

"Jsme tu společně s 25 plavci z celého světa, abychom vyslali jasný signál, že je třeba zachránit Mrtvé moře, jehož hladina klesá alarmujícím tempem," uvedla na začátku akce Mira Edelsteinová z ekologické organizace EcoPeace. Ta se podílí na organizaci přeplavby.

Britská dálková plavkyně Jackie Cobellová označila plavbu přes Mrtvé moře za "historickou a symbolickou".

Plavání v Mrtvém moři není nijak obvyklé. Turisté se obvykle z pláží jen položí na hladinu a nechávají se nadnášet vodou s velmi vysokým obsahem soli. Ta sem také přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří věří, že vysoký obsah minerálních látek působí příznivě na kožní choroby.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist