http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pocet-pripadu-klistove-encefalitidy-na-jihu-cech-stale-stoupa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech stále stoupá

15.8.2016 16:25 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě
V Jihočeském kraji hygienici za poslední týden zaznamenali devět nových případů klíšťové encefalitidy. Od začátku roku tak evidují celkem 53 lidí s tímto onemocněním, což je o 31 více než za stejné období loni. Novináře o tom informovala Marie Jakschová z českobudějovické Krajské hygienické stanice.
 

"Ve srovnání s loňským rokem zatím pozorujeme výrazný nárůst počtu potvrzených případů na Strakonicku a Českokrumlovsku," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. "Nejen tady je však třeba být při návštěvě lesů, parků, travnatých ploch kolem vodních toků, ale i zahrad opatrný a dobře se po příchodu prohlédnout. Čím dříve klíště objevíte, tím více se snižuje riziko případného přenosu onemocnění," doplnila.

Meziročně se zvýšil i výskyt další nemoci přenášené klíšťaty, což je lymská borelióza. Momentálně hygienici evidují v kraji 92 případů, zatímco loni jich v tuto dobu bylo 74.

Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, když na sobě po návratu domů najdou přisáté klíště, měli by ho okamžitě odstranit.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa. Léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují zvýšené teploty, únava, bolesti hlavy a svalstva a malátnost. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U některých pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist