http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podle-premiera-polsko-zatim-nedodalo-podklady-ohledne-turowa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Podle premiéra Polsko zatím nedodalo podklady ohledně Turówa

19.9.2016 17:25 | LIBEREC (ČTK)
Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów
Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów
Polsko zatím nedodalo veškeré dokumenty, které po něm požaduje Česká republika v souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów. Novinářům to v Liberci řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Potřebujeme je (dokumenty), abychom si udělali přesný obrázek o dopadech na hladinu podzemní vody v tomto regionu," uvedl premiér.
 

Hnědouhelný důl u polské Bogatyně zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Důl by se měl rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Je to jen 300 metrů od nejbližšího obydleného českého území, což by Frýdlantsko a oblast Hrádku a Chrastavy na Liberecku mohlo připravit o zdroje pitné vody. Podle Sobotky hrozí, že by hladina podzemní vody mohla klesnout o 30 až 50 metrů.

Doplnění dokumentů bude podle premiéra jedním z požadavků české strany při jednání polsko-české expertní skupiny, které by se mělo uskutečnit na konci září v Bogatyni. Na základě podkladů z Polska vytvoří Česká geologická služba studii, jež bude řešit míru vlivu těžby v Turówě na zdroje pitné vody na Liberecku. "Následně bude studie polské straně poskytnuta a bude přednesen požadavek na eventuální úpravy jejich záměru tak, aby dopady byly co nejmenší na hladinu spodní vody tady u nás," řekl premiér. Studie by podle něj měla být hotova ještě letos.

"Pokud by ze strany polské nebyla realizovaná potřebná technická opatření, tak další věc, o které budeme chtít jednat, budou kompenzace z polské strany," uvedl premiér. V takovém případě podle něj budou Češi chtít, aby se Polsko finančně podílelo na úpravách, která bude nutné provést v rámci zajištění dodávek pitné vody pro příhraniční oblasti Liberecka.

Pokud se naplní černé scénáře, odhadují se náklady na zajištění náhradního zásobování vodou na 2,136 miliardy korun bez DPH. Obce ani kraj na to ale nemají peníze.

Ve fázi přípravy jsou už projekty za 238 milionů korun. Počítají s dobudováním vodovodů ve Václavicích u Hrádku nad Nisou a do Horního Vítkova u Chrastavy. Na vodovod mají napojit také obyvatele Bulovky a Dětřichova na Frýdlantsku a posílit stávající vodovodní síť ve Frýdlantském výběžku.

Sobotka dnes novinářům také řekl, že plánované rozšíření Turówa bude jedním z bodů při jeho jednání s předsedkyní polské vlády Beatou Szydlovou, které by se mělo uskutečnit ještě letos.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist