http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/podniky-vypustily-mene-rakovinotvornych-skodlivin-spolana-vice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Podniky vypustily méně rakovinotvorných škodlivin, Spolana více

12.10.2015 12:53 | PRAHA (ČTK)
Letecký pohled na Spolanu v Neratovicích a Libiši
Letecký pohled na Spolanu v Neratovicích a Libiši
Foto | Hynek Moravec / Wikimedia Commons
Podnikem, který meziročně podstatně více znečišťoval životní prostředí, je podle ekologických aktivistů středočeská chemička Spolana Neratovice. Sdružení Arnika ji dnes vyhlásilo Skokanem roku. Oproti ostatním podnikům v roce 2014 zvýšila množství vypouštěných emisí do ovzduší a vody, uvedli aktivisté. Za pozitivní nicméně považují, že množství látek, které znečišťovatelé ohlásili do národního Integrovaného registru znečišťování (IRZ), se meziročně snížilo.
 

"To je dobrá zpráva pro lidi. Problém ale je, že lidé v okolí Spolany se radovat nemohou," řekl předseda Arniky Jindřich Petrlík. Vyjádření podniků ČTK zjišťuje. V sedmnácti tabulkách podle IRZ, kam samy firmy údaje o rakovinotvorných, mutagenních i látkách ohrožujících rozmnožování nahlašují, stále pochází nejvíce znečišťovatelů z Moravskoslezského. K němu se řadí i Ústecký a Středočeský kraj, podíl si drží i Vysočina.

V roce 2014 Spolana vypustila téměř 41 tun rakovinotvorných či takto potenciálně nebezpečných látek, což je zhruba o 4000 kilogramů více než v předloni. Právě loni uvolnila podstatně více rakovinotvorného vinylchloridu, konkrétně přes 4,5 tuny. "To je nejvíce za celou jedenáctiletou historii ohlašování do IRZ," upozornil Petrlík.

Zhruba o 24 tun se oproti roku 2013 snížilo množství nebezpečných látek pro vodní organismy, přispěla k tomu Ústřední čistírna odpadních vod Pražských vodovodů a kanalizací (o 20 tun). Podle experta Arniky Milana Havla ale IRZ nezahrnuje splachy z polí. Jak organizace uvedla, škodlivin vypouštěných do vod ale zvýšily například pardubická BČOV podniku Veolia voda ČR a kombinát Vřesová na Sokolovsku.

Například elektrárna Tušimice společnosti ČEZ letos oproti minulým letům nahlásila největší emise rtuti, podle Havla je to zřejmě kvůli tomu, že vyrábí větší množství elektřiny. Emise styrenu snížil Synthos Kralupy a emise rakovinotvorného formaldehydu klesly u jihlavského Kronospanu, který byl loni Skokanem roku.

Přestože se ze sledovaných skupin látek nejpodstatněji snížilo množství ohlášených látek škodících vodním organismům a dioxinů, spalovny v Praze a Brně dioxinů v odpadech předaly zhruba o třetinu více než předchozí rok. Obě sice podle mluvčího Arniky Vratislava Vozníka snižují hmotnost odpadu zhruba na třetinu, ale při provozu se v páleném odpadu, z něhož další odpad vzniká, kumulují toxické látky a další jako dioxiny vznikají.

Arnika také představila novou mapovou aplikaci, kterou veřejnost najde na stránkách www.znecistovatele.cz. Lidé si mohou sami porovnat, co a kdo nejvíce znečišťuje jejich okolí. Vytvořil ji sedmnáctiletý středoškolák Vojtěch Staněk. Obsahuje data od roku 2004 do roku 2014.


Šárka Mrázová
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist