http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/popularni-australsky-dobrodruh-irwin-zahynul-po-bodnuti-rejnokem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Populární australský dobrodruh Irwin zahynul po bodnutí rejnokem

4.9.2016 09:00 | SYDNEY (ČTK)
Australský přírodovědec, ochránce přírody a dobrodruh Steve Irwin byl díky svým televizním pořadům, kde prováděl nebezpečné kousky s divokými zvířaty, celosvětovou celebritou. Šokem pro všechny jeho příznivce bylo jeho náhlé úmrtí před deseti lety. Čtyřiačtyřicetiletý Irwin přišel o život 4. září 2006 poté, co ho při potápění při natáčení dokumentárního filmu u Velkého bariérového útesu zasáhl do srdce svým ostnem rejnok.
 

Irwin se narodil 22. února 1962 v Melbourne, rodina se záhy odstěhovala do tropického státu Queensland, kde vedla malý přírodní park s plazy. Malý Irwin vyrůstal mezi krokodýly a hady a stal se chytačem krokodýlů - přepravoval je z městských oblastí do plazího parku svých rodičů. V roce 1987 jeho rodiče park rozšířili a zřídili v něm útočiště pro velké slanovodní krokodýly. Irwin vystudoval přírodní vědy a později se sám ujal vedení parku, který přejmenoval na Australia Zoo.

V roce 1992 se oženil a se svojí manželkou Terri odjel na svatební cestu na lov krokodýlů. Film z cesty se stal prvním dílem seriálu Lovec krokodýlů. Téměř pět desítek dokumentů z natočených snímků se objevilo na satelitní stanici Animal Planet a stalo se inspirací pro vznik knih, interaktivních her a dokonce i pro akční panáčky vycházející z hračkářských továren. Řada Lovce krokodýlů, kde si často pohrával s některými z nejnebezpečnějších živočichů na světě, skončila posledním dílem nazvaným Steveovo poslední dobrodružství, v němž Irwin putoval za zvířaty do Himálaje, k čínské řece Jang-c'-ťiang, na Borneo a do Krugerova národního parku v Jižní Africe.

S tím, jak se šířila Irwinova popularita, rostla i jeho ochranářská činnost. Založil Nadaci na ochranu nesoucí jeho jméno a mezinárodní organizaci na záchranu krokodýlů. Stal se také mluvčím australských celnic v jejich karanténní kampani, jejímž cílem je zabránit pronikání živočišných a rostlinných chorob do Austrálie. Jeho jméno nyní nese vlajková loď ekologické organizace Sea Shepherd Conservation Society.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist