https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poskozene-stromy-v-olomouckych-parcich-nahradi-nove-dreviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Poškozené stromy v olomouckých parcích nahradí nové dřeviny

5.12.2017 10:53 | OLOMOUC (ČTK)
Několik desítek starých a poškozených stromů odstraní do začátku příštího roku pracovníci Výstaviště Flora v rozlehlých parcích, které lemují historické centrum Olomouce. Zároveň vysází v parcích nové dřeviny, sdělil dnes provozní náměstek pro zahradnickou činnost společnosti Výstaviště Flora Zdeněk Šup.
 

Pokáceny budou podle Šupa především jehličnany, které poškodilo sucho a kůrovec. Jehličnany rostou v parcích od 70. let minulého století, kdy tam byly ponechány po výstavách či krátkodobých expozicích. "Byly většinou vysazeny na nevhodná místa v hustém zápoji a dnes jsou již vyvětvené, znehodnocené a neperspektivní. S ohledem na druhovou skladbu se do parků, které byly historicky založeny jako listnaté, nehodí," uvedl Šup.

Pracovníci výstaviště pokácí většinou dřeviny s obvodem kmene do 80 centimetrů, k jejichž odstranění není nutné povolení. "Jde o standardní pěstební opatření, bez kterého by se parky staly džunglí. Ve všech sadech pod naší správou probírkové kácení již probíhalo v zimním období uplynulých dvou let," dodal Šup.

Podle architekta Radka Pavlačky ze společnosti Zahrada Olomouc, která dohlíží na údržbu parků, plánované kácení nemocných stromů má pomoci ozdravit více než sto let staré porosty. Zároveň bude založena mladá generace dřevin. "Vzniknou v porostech místa s dostatečným osluněním, aby se zde mohly nasadit nové stromy, které budou postupně nahrazovat umírající generaci," řekl.

Nové stromy budou vysazeny na volné travnaté plochy a stanou se tak jejich ozdobou. "V některých místech se bude kácet také proto, aby v hustých skupinách zůstalo méně stromů, ale zase těch zdravějších, které budou mít více prostoru se nadechnout, zesílit a dospět," podotkl Pavlačka.

V roce 2016 byla kvůli nebezpečné nákaze vykácena obnovovaná Rudolfova alej ve Smetanových sadech. Rychle se šířící nemoc slizotoková nekróza, na kterou neexistuje účinná léčba, tehdy napadla v aleji protínající městský park třetinu z více než 200 vysazených jírovců. Na jejich místě byly poté vysázeny odolnější lípy velkolisté.

Historie městských parků v Olomouci sahá do 20. let 19. století. Rozloha zeleného prstence tvořeného Smetanovými, Čechovými a Bezručovými sady se postupně rozrostla na více než 47 hektarů. Hlavní aleje měří téměř 2500 metrů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist