http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/poslanci-z-dopravniho-vyboru-si-prohlednou-misto-pro-jez-v-decine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Poslanci z dopravního výboru EP si prohlédnou místo pro jez v Děčíně

20.9.2016 15:34 | PRAHA (ČTK)
Poslanci z evropského parlamentního výboru pro dopravu (TRAN) si v Česku prohlédnou místo pro plánovanou výstavbu jezu v Děčíně, železniční tunel v Ejpovicích a systém automatického vedení vlaku, který řídí rychlost vlaku, a tím šetří náklady na provoz. Na setkání s novináři to řekl předseda výboru Michael Cramer.
 

Prvním bodem návštěvy zástupců výboru pro dopravu bylo jednání o stavbě dopravní infrastruktury s ministry dopravy Danem Ťokem (za ANO) a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Právě otázku životního prostředí na dnešním jednání Cramer vyzdvihl a uvedl, že doprava je v Evropě jediným resortem, ve kterém od roku 1990 emise škodlivin vzrostly o 28 procent. Naopak například u průmyslu emise v evropském měřítku klesly o 38 procent a u domácností o 24 procent.

Smyslem návštěvy evropských poslanců z výboru pro dopravu je podle Pavla Teličky, který je také členem výboru, osobně seznámit s českými dopravními projekty lidi, kteří o nich mohou v EU rozhodovat. Například právě stavba jezu v Děčíně se v Německu nesetkává s přílišným pochopením. Návštěva poslanců přímo v Děčíně tak může pohled poslanců na tento projekt vylepšit.

Stavba děčínského jezu má zvednout hladinu řeky a umožnit v ní celoročně provozovat ekonomicky udržitelnou nákladní lodní dopravu. Nyní bez jezu se daří rentabilního ponoru 140 centimetrů dosahovat v průměru 184 dní v roce. Pro udržení splavnosti Labe jako důležité alternativy dopravy se v únoru vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Projekt naopak kritizovala například Komise životního prostředí Akademie věd. Dlouhodobě chystaný projekt podle komise ztrácí smysl kvůli suchu z posledních let a klesajícímu počtu lodí, které labskou vodní cestu využívají. Stát by se proto měl spíš zasadit o ochranu ekosystémů podél řeky.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist