http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/praha-se-bude-starat-o-deset-potoku-ktere-dosud-nemela-ve-sprave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Praha se bude starat o deset potoků, které dosud neměla ve správě

26.9.2015 02:00 | PRAHA (ČTK)
Praha se bude starat o desítku potoků, které dosud neměla ve své správě. Důvodem je, že současní správci se o ně nestarají dobře a toky jsou zanedbané.  Na ilustračním snímku Říčanský potok v Panské zahradě v Dubči
Praha se bude starat o desítku potoků, které dosud neměla ve své správě. Důvodem je, že současní správci se o ně nestarají dobře a toky jsou zanedbané. Na ilustračním snímku Říčanský potok v Panské zahradě v Dubči
Licence | Volné dílo (public domain)
Praha se bude starat o desítku potoků, které dosud neměla ve své správě. Důvodem je, že současní správci se o ně nestarají dobře a toky jsou zanedbané. Rozhodli o tom v úterý pražští radní. Praha nebude spravovat pouze Radotínský potok, ve správě jej má Povodí Vltavy. V Praze je asi stovka potoků.
 

"Problém je v tom, že vodní toky ve správě ostatních subjektů jsou podle podrobné prohlídky provedené odborem ochrany prostředí velmi zanedbané. V zastavěných částech jsou opevnění koryt obecně v havarijním stavu, mimo zastavěné části jsou koryta zanesena naplaveninami," uvedla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Mezi nově převzatými potoky bude například Říčanský potok, Rokytka nebo Běchovický potok.

Správu potoků chce Praha převzít nejen kvůli jejich stavu, ale chce je rovněž zapojit do systému protipovodňové ochrany města. "Budeme tak mít větší možnosti předcházet povodňovým událostem a škodám na majetku," uvedla Plamínková. Potoky napáchaly velké škody při povodni v roce 2013, kdy například Botič zaplavil část staré Hostivaře.

Hlavní město na správu drobných vodních toků vynakládá ročně 85 milionů korun. Pro zajištění dobrého stavu do správy přebíraných potoků bude třeba je rekonstruovat a vyčistit. Náklady se tak navýší o asi 25 milionů korun za rok.

Jediným potokem, který nebude mít Praha v péči, zůstane Radotínský potok. "Ten je veden jako vodohospodářsky významný tok, jehož správcem mohou být pouze podniky povodí, jakým je například Povodí Vltavy," sdělila Plamínková.

V Praze je podle stránek Lesů hlavního města zhruba stovka potoků. jejich délka v součtu dosahuje více než 370 kilometrů.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist