http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-65-lety-byla-zalozena-zoologicka-zahrada-v-ostrave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Před 65 lety byla založena zoologická zahrada v Ostravě

25.10.2016 09:00 | OSTRAVA (ČTK)
Dnes má ostravská zoo na 400 druhů zvířat, nejznámější je ale v posledních letech právě díky slonům.
Dnes má ostravská zoo na 400 druhů zvířat, nejznámější je ale v posledních letech právě díky slonům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Vlček / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada, která byla založena 26. října 1951, je oblíbeným cílem výletů, jejími branami ročně projdou statisíce návštěvníků. U zrodu zahrady stála skupina ostravských havířů, kteří se snažili zpříjemnit život v moravskoslezské metropoli a v Kunčičkách vybudovali odpočinkový areál. Její součástí byl i zoologický koutek, ve kterém už dva roky před oficiálním založením zahrady pobíhala první zvířata.
 

Přes nelehké začátky a omezené možnosti se lidem pod vedením prvního ředitele Bohumila Vítka dařilo získávat další zvířata, k nejatraktivnějším přírůstkům patřil bezesporu slon Pepík, který ještě jako mládě přijel v roce 1956 z pražské zahrady. Populární chobotnatec patřil řadu let k hlavním atrakcím ostravské zoo, stihl ho ale tragický osud. V lednu 1964 se mu podařilo překonat hrazení a poté, co poničil topení, spadl do sklepa, kde mu vypovědělo službu srdce.

Dnes má ostravská zoo na 400 druhů zvířat, nejznámější je ale v posledních letech právě díky slonům. Ti se do zahrady vrátili krátce po začátku tisíciletí a v roce 2011 se v Ostravě mohli pochlubit prvními živě narozenými slůňaty v ČR. Nejprve přišel v březnu na svět sameček, který ale špatně pil a začátkem května uhynul. Podruhé se ale chovatelé mohli radovat už 12. dubna, kdy se narodila samička Rashmi, jež se vyvíjí bez problémů. Třetí mládě pojmenované Sumitra přišlo na svět v únoru 2014, uhynulo ale v necelých dvou letech na sloní herpes virus.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist