http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvorepublikovy-lobezsky-park-v-plzni-se-mozna-docka-velke-obnovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Prvorepublikový Lobezský park v Plzni se možná dočká velké obnovy

23.10.2016 11:46 | PLZEŇ (ČTK)
Kompletní revitalizace a obnovy by se mohl v příštích letech dočkat prvorepublikový Lobezský park v Plzni. Na projekt za 12,6 milionu korun město žádá státní dotaci. Lesopark z 30. let minulého století je nyní zarostlý náletovými dřevinami, svahy ničí eroze a mobiliář i řada stromů je na konci životnosti. S první etapou úpravy parku, kterou připravuje městský obvod Doubravka, se počítá v příštích dvou letech, řekl ČTK primátorův ekonomický náměstek Pavel Kotas (ČSSD).
 

Revitalizace parku bude obnášet zejména stabilizaci svahů, odvodnění, prosvětlení, obnovení porostů a zpevnění a opravy sítě cest. Žádost o dotaci město podává do operačního programu Životní prostředí. "Dotaci bychom pro městský obvod mohli získat až ve výši 60 procent způsobilých výdajů," řekl Kotas.

Z 12,63 milionu korun ale způsobilé výdaje činí jen 5,4 milionu, takže maximální dotace může být jen zhruba 3,2 milionu korun. Zbytek nákladů na první etapu bude platit obvod ze svého rozpočtu.

Podle starosty Doubravky Michala Chalupného znamená projekt záchranu lokality. Kvůli špatnému stavu, nestabilitě svahů a cest a stromů na pokraji životnosti hrozilo, že by se jinak park musel zavřít. "Jde o největší plánovanou investici našeho obvodu do životního prostředí. Pokud bude vysoutěžená cena nižší, jsme připraveni pokračovat druhou etapou," řekl starosta.

Park v zastavěném území města, v části Lobzy, sousedí se základní uměleckou školou, s nivami podél Úslavy a nově budovaným povodňovým parkem. Z další strany k němu přiléhá obytná část Lobez se zástavbou rodinných domů. Zachráněný a obnovený přírodní park by měl nabídnout lidem prostor pro rekreaci a odpočinek. Pozdější druhá etapa počítá s instalací nového mobiliáře, sportovních a dětských herních prvků, odpočívadla a vyhlídkového mola.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist