http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-schvalil-vznik-regulatora-na-zeleznici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Senát schválil vznik regulátora na železnici

24.8.2016 10:00 | PRAHA (ČTK)
Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik schválil Senát. Úřad bude taky chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.
 

Návrh příslušného zákona nyní zamíří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. Úřad by měl vzniknout půl roku po vyhlášení normy ve sbírce.

Kromě sporů mezi dopravci má nově zřizovaný úřad rozhodovat spory mezi poskytovateli evropské služby elektronického mýta pro kamionové dopravce nebo řešit spory o poplatky na letištích vůči jednotlivým dopravcům.

Vznik regulačního orgánu, který by nebyl závislý na ministerstvu dopravy, je jednou z podmínek dalšího otevírání trhu s osobní železniční dopravou soukromým společnostem. Nyní o přidělování volné železniční kapacity rozhoduje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a případné spory řeší Drážní úřad. Ten je ale přímo podřízený ministerstvu dopravy, které zároveň vykonává akcionářská práva k jednomu z dopravců, Českým drahám. Kvůli tomu, že současný stav nesplňuje podmínky EU o nediskriminačním přístupu k jednotlivým dopravcům, má nový úřad vzniknout.

Někteří senátoři potřebu zřízení úřadu zpochybňovali. Zpravodajka Veronika Vrecionová (ODS) soudí, že vhodnější by bylo přeměnit Drážní úřad do podoby, jakou požaduje unie. Podobně se vyjádřil i Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle něhož by se úkolu regulátora mohla ujmout i část ministerstva dopravy. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale zdůraznil, že úřad musí být nezávislý. "Nebude to nějaký zásadní nárok na rozpočet," řekl.

Pro předlohu hlasovalo 41 přítomných senátorů, proti byl jeden. Hlasování se zdrželo 25 členů horní komory.

V čele úřadu bude stát předseda, kterého bude jmenovat a odvolávat vláda. Jeho funkční období bude šestileté, bude možné opětovné jmenování. V úřadu má podle Ťoka působit deset až 15 lidí. Vesměs mají být podle informací v důvodové zprávě převedeni z Drážního úřadu a Drážní inspekce.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist