http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skola-ve-zbiroze-je-prvni-fairtradovou-v-plzenskem-kraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Škola ve Zbiroze je první fairtradovou v Plzeňském kraji

30.7.2016 13:10 | ZBIROH (ČTK)
Základní škola ve Zbiroze má jako první v Plzeňském kraji titul Fairtradová škola a podporuje tak producenty v rozvojových zemích. V ČR už je jich dvacet. Škola, jejíž žáci navrhují zařazování zdravých pokrmů do jídelníčku, deklaruje a koordinuje podporu fair trade, tedy spravedlivého a důstojného obchodu. Studenti si tam mohou zakoupit výrobky z rozvojových zemí, vzdělávají se v globálním rozvoji a pořádají osvětové akce pro veřejnost. ČTK to řekla Věra Rohanová z Fairtrade Česko a Slovensko.
 

Fair trade je způsob obchodu, který zaručuje lidem z rozvojových zemí spravedlivou odměnu za práci. Dostávají takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život.

"Žáci mají zájem o zdravou a férovou výživu. Rodičům a návštěvníkům třídních schůzek a účastníkům kavárny pro rodiče nabízejí fairtradové potraviny a nápoje, ochutnávky z naší školní jídelny," uvedla ředitelka Základní školy J. V. Sládka Květuše Horáková. Ve školním bufetu prodávají biopotraviny a fairtradové výrobky.

Škola propojuje výuku s interkulturním vzděláváním, environmentální výchovou, výchovou k lidským právům a k občanství. Žáci umí vysvětlit význam fair trade, uvědomují si dopady jeho podpory i to, jaký smysl má nákup těchto výrobků pro drobné farmáře z rozvojových zemí. Velkou odezvu u spoluobčanů mají "férové snídaně". O férovém obchodu vyučují své mladší spolužáky žáci druhého stupně.

Do kampaně Fairtradové školy se na celém světě zapojilo přes 1900 škol, jejichž žáci mají povědomí o odpovědné spotřebě a globálních souvislostech výroby. Kampaň reálně přispívá ke zlepšování kvality života lidí v rozvojových zemích včetně vzdělání.

Kampaň je součástí širšího projektu Fairtradová města, k němuž se hlásí přes 1500 měst 23 zemí včetně Londýna, Bruselu a Říma. V ČR odstartovala v lednu 2011. Koordinují ji ještě vzdělávací Ekumenická akademie a NaZemi, která prosazuje odpovědnost firem a férový obchod jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům.

Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist