http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-ratifikovalo-parizskou-dohodu-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Slovensko ratifikovalo pařížskou dohodu o klimatu

29.9.2016 08:07 | BRATISLAVA (ČTK)
Ratifikační proces završil svým podpisem prezident Andrej Kiska, vyplývá z oznámení prezidentské kanceláře.
Ratifikační proces završil svým podpisem prezident Andrej Kiska, vyplývá z oznámení prezidentské kanceláře.
Licence | Volné dílo (public domain)
Slovensko ratifikovalo pařížskou dohodu o klimatu, která má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Ratifikační proces završil svým podpisem prezident Andrej Kiska, vyplývá z oznámení prezidentské kanceláře.
 

Základním cílem dohody, která byla koncem loňského roku sjednána v Paříži, je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně.

Počátkem září dohodu přijaly Spojené státy a Čína, které jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě a které jsou společně odpovědné za téměř 40 procent světových emisí tohoto skleníkového plynu. Před nimi smlouvu přijalo už více než 20 zemí.

Slovenské předsednictví dříve oznámilo, že chce ratifikační proces v EU koordinovat tak, aby ho unie stihla dokončit do 7. října. Česká vláda návrh ratifikace dokumentu OSN schválila minulý týden.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist