http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stado-divokych-koni-v-milovicich-se-ma-na-jare-rozrust-o-prvni-hribata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Stádo divokých koní v Milovicích se má na jaře rozrůst o první hříbata

6.10.2015 11:22 | MILOVICE (ČTK)
Divocí koně si v Milovicích pochutnávají na rynglích
Divocí koně si v Milovicích pochutnávají na rynglích
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloslav Jirků / Česká krajina
Stádo divokých koní vypuštěné do části bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku by se na jaře příštího roku mělo rozrůst o první hříbata. Klisny se připravují na zimu, okusují ovoce ze stromů a zakulacují se. Většina by měla být březí, sdělil ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Úkolem divokých koní dovezených v lednu z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě, je spásat agresivní trávu a přispět tak v Milovicích k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.
 

Bohaté porosty travin v tomto období doplnilo dozrávající ovoce na stromech a keřích. „Koně nejdříve okusovali ovoce přímo ze stromů. Nyní už jsou všechny spodní větve 'sklizené', a tak pravidelně ráno a v podvečer systematicky obcházejí všechny ovocné stromy, které mají perfektně zmapované, a žerou uzrálé plody, které spadnou na zem. Přes den zase obírají zralé šípky z růží," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR. Klisny jsou podle něj dobře živené, což poněkud znesnadňuje posouzení březosti. Návštěvníci by je ale rozhodně neměli přikrmovat, mohli by je tak ohrozit na zdraví i na životě.

Pestrá a bohatá strava není jediným důvodem, proč se klisnám zakulacují břicha, většina podle Dostála čeká hříbata. „Momentálně lze ještě těžko zvenčí rozpoznat, která klisnička je březí a která ne, neboť vývoj hříběte v děloze trvá dlouhých jedenáct měsíců. Nicméně podle optimistických odhadů můžeme na jaře příštího roku, počínaje březnem, očekávat první přírůstky," uvedla etoložka Martina Komárková z Výzkumného ústavu živočišné výroby a Univerzity Karlovy.

Koně se začínají připravovat na příchod zimy také vzhledem. Dorůstá jim tmavší zimní srst, díky níž nemají problém ani s hlubokými mrazy, sněhem a deštěm. Dvouvrstvá zimní srst je izoluje tak dokonale, že sníh na jejich hřbetě vytváří jakousi peřinu, aniž by roztál. "Kratší a částečně stojatá hříva, která je zdobila přes léto, začne zanedlouho sílit a prodlužovat se, aby mohla vytvořit huňatý límec kolem koňských krků," uvedla Komárková.

Čtrnáct divokých koní je v Milovicích od 28. ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byli 21. března vypuštěni na hlavní pastvinu o rozloze 40 hektarů. V dubnu ke klisnám přivezli také hřebce. Vztahy ve stádu se postupně upravily. "Teď jsou naprosto úžasně sehrané stádo, kde je jasně daná hierarchie. Klisny se prakticky nesetkávají v agresivních střetech," dodala Komárková.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist