http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stat-da-na-cisticky-v-malych-obcich-100-milionu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Stát dá na domácí čističky v malých obcích 100 milionů korun

10.10.2016 11:58 | PRAHA (ČTK)
Napojit se ale budou muset v příštích deseti letech na monitorovací síť, která je podmínkou získání dotace. Tím si chce stát pojistit, zda se lidé o čističku starají, nebo do ní neoprávněně nezasahují
Napojit se ale budou muset v příštích deseti letech na monitorovací síť, která je podmínkou získání dotace. Tím si chce stát pojistit, zda se lidé o čističku starají, nebo do ní neoprávněně nezasahují
Stát podpoří výstavbu domácích čističek odpadních vod. Ze Státního fondu životního prostředí vydá v první fázi 100 milionů korun, dotace přitom může pokrýt až 80 procent nákladů. O peníze mohou zažádat lidé prostřednictvím obcí, zejména v těch menších, kde se výstavba velkých čistíren odpadních vod nevyplatí, nebo ji není možné postavit. Žádosti budou přijímány od 1. listopadu až do 30. listopadu příštího roku nebo do vyčerpání dotací. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
 

Podporu z nového dotačního programu mohou získat svazky obcí, spolky i obchodní společnosti většinově vlastněné obcemi. Na jednu domovní čistírnu může jít od 100 000 do 240 000 korun, záleží ale na počtu obyvatel, kteří se na ni napojí. Celkově mohou dostat až 80 procent z výdajů na projekt. Mezi ně patří projektová příprava, nákup technologie a instalace.

Napojit se ale budou muset v příštích deseti letech na monitorovací síť, která je podmínkou získání dotace. Tím si chce stát pojistit, zda se lidé o čističku starají, nebo do ní neoprávněně nezasahují.

V České republice není na kanalizaci stále napojeno více než 1,5 milionů lidí. Nedostatečné čištění odpadních vod nebo prosakující jímky a septiky způsobují to, že se znečišťují povrchové vody a ohrožuje kvalita vod podzemních.

Ředitel státního fondu Petr Valdman v tiskové zprávě uvedl, že fond připravil výzvu jako pokračování našeho projektu Chytré obce - hospodaření s vodou. MŽP chce podle ministra Richarda Brabce podpořit nakládání s odpadními vodami tam, kde není možné efektivní řešení na centrální čistírně odpadních vod. "Jde nám o takzvané decentralizované čištění, které je za určitých podmínek efektivnější než nákladná výstavba rozlehlých stokových systémů," uvedl.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist