http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/statni-firmy-si-uz-nemaji-platit-za-ujmy-kvuli-ochrane-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Státní firmy si už nemají platit za újmy kvůli ochraně přírody

24.2.2016 13:02 | PRAHA (ČTK)
Jen podávání žádostí stojí podle MŽP Lesy ČR ročně 900 000 korun. Agentura ochrany přírody na administrativě utrácí 3,7 milionu korun
Jen podávání žádostí stojí podle MŽP Lesy ČR ročně 900 000 korun. Agentura ochrany přírody na administrativě utrácí 3,7 milionu korun
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stát by už neměl státním organizacím platit mnohamilionová odškodnění za to, že je při hospodaření omezuje ochrana přírody. Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny z dílny ministerstva životního prostředí schválila vláda. Vyplývá to z předběžných výsledků jednání kabinetu.
 

Újma, kterou by mohly požadovat instituce spravující státní pozemky po ministerstvu, byla vyčíslena až na 350 milionů korun za rok, pokud by se tedy uplatnila na všechny státní pozemky.

Novela ruší náhrady, které si státní organizace dříve musely navzájem platit za komplikace při zemědělském nebo lesním hospodaření. MŽP tak chce novelou odstranit zbytečné přesouvání státních peněz. Na většině státních pozemků hospodaří Lesy ČR, Vojenské lesy a statky ČR nebo agentura ochrany přírody. "Je to důležité pro to, aby se odstranila nerovnost, kterou v zákoně máme," řekl ČTK k návrhu zákona náměstek ministra životního prostředí Vladimír Mana.

Dodal, že Lesy ČR majetek získávají zdarma, kdežto jakýkoliv jiný vlastník si ho kupuje nebo dědí. "V okamžiku, kdybychom už takhle nerovné postavení ještě zvýrazňovali tím, že i tomu státnímu vlastníkovi budeme újmu dávat stejně jako tomu soukromému, který si les musel koupit, tak je to skutečně zhoršování nerovného postavení," dodal Mana.

Náhrada újmy za ztížení hospodaření u Lesů ČR nebo dalších se vyplácela například za to, že nesmí kácet stromy v chráněných krajinných oblastech. Lesy ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny v minulosti vedly přes 100 soudních sporů. Lesy požadovaly po agentuře proplacení náhrad újmy za ztížení hospodaření. Každoročně uplatňují náhradu újmy o zhruba 72,5 milionu korun. Lesy s novelou zákona nesouhlasí. Podle podniku by došlo k výraznému znevýhodnění státních subjektů v současném i budoucím uplatňování náhrad.

"Ve srovnání s národními parky, kde je újma kompenzována dotacemi, Lesy České republiky naprostou většinu opatření již nyní financují z vlastních prostředků," sdělila ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Pokud by novela, která nyní půjde do Sněmovny, začala platit, způsobila by také podle důvodové zprávy například Vojenským lesům škodu až 30 milionů ročně.

Jen podávání žádostí stojí Lesy ČR ročně 900 000 korun, uvedl Mana. Agentura ochrany přírody na administrativě utrácí 3,7 milionu korun. Lesnicko-dřevařská komora ČR se obává toho, že orgány ochrany přírody by mohly na státních pozemcích požadovat další omezení hospodaření a omezovat těžbu dříví, novela může mít prý dopady i na hospodářské subjekty jiných resortů.

Agentura ochrany přírody návrh podporuje. Její ředitel František Pelc ČTK řekl, že novelu akceptovala i Legislativní rada vlády. "Jsme přesvědčeni, že je nešťastný nástroj, když stát státu vyplácí náhradu újmy," konstatoval. Dodal, že náhrady pro Lesy ČR za několik let vyrostly na 300 milionů korun.

tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist