http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/staty-eu-povazuji-zkapalneny-plyn-za-cestu-k-diverzifikaci-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Státy EU považují zkapalněný plyn za cestu k diverzifikaci zdrojů

14.7.2016 11:47 | BRATISLAVA (ČTK)
Z debaty ministrů podle Žigy vyplynulo, že LNG představuje pro Evropskou unii značný potenciál
Z debaty ministrů podle Žigy vyplynulo, že LNG představuje pro Evropskou unii značný potenciál
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členské státy Evropské unie pokládají zkapalněný zemní plyn (LNG) za cestu k diverzifikaci zdrojů zemního plynu. Po neformální schůze ministrů zemí evropské osmadvacítky odpovědných za energetiku to novinářům řekl slovenský ministr hospodářství Peter Žiga. Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič za důležité označil budování potřebné energetické infrastruktury a otevření trhu s energiemi.
 

"Zajištění realizace opatření k diverzifikaci zdrojů plynu prostřednictvím LNG je pro členské státy potřebné a důležité zejména z hlediska energetické bezpečnosti," uvedl Žiga. Z debaty ministrů podle něj vyplynulo, že LNG představuje pro Evropskou unii značný potenciál. Žiga také řekl, že EU musí dostavět potřebná infrastrukturní energetická propojení.

Místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Šefčovič uvedl, že vstup LNG na světové trhy je velmi vítán. "Očekává se, že do roku 2020 by se objem tohoto zkapalněného plynu na světových trzích měl zvýšit o 50 procent. Má to dramatický vliv na fungování trhu s plynem, který se postupně stává světovou komoditou," řekl.

Ministři zemí EU na jednání v Bratislavě v rámci slovenského předsednictví hovořili také o cenách energií pro odběratele v EU, které ze zhruba poloviny tvoří různé poplatky a daně a které jsou vyšší než v jiných vyspělých zemích. "Bude určitě prostor podívat se na to, které poplatky budou oprávněné a které by mohly klesnout. Velkou úlohu ve snižování cen by měla zajistit větší konkurence na trhu. Musíme udělat maximum, abychom trh s energiemi otevřeli," uvedl Šefčovič.

Podle ministra Žigy bude potřeba dosáhnout v EU konkurenceschopných cen energií, aby evropské podniky nebyly znevýhodněny a aby se průmysl nestěhoval do oblastí s levnějšími energiemi. To by patrně vedlo ke ztrátě pracovních míst v EU.

Adrian Bobok
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist