http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stavari-musi-zaplatit-ctvrt-mil-za-nezakonny-presun-odpadu-z-d1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Stavaři musí zaplatit čtvrt milionu za nezákonný přesun odpadů z D1

11.10.2016 15:24 | HAVLÍČKŮV BROD (ČTK)
Nezákonné nakládání s výkopovou zeminou je prohřeškem, s nímž se inspektoři ČIŽP setkávají poměrně často. "Řada subjektů podnikajících ve stavebnictví si bohužel stále neuvědomuje, že předávání zemin se řídí jasnými zákonnými pravidly, která by při své činnosti měly dodržovat," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss
Nezákonné nakládání s výkopovou zeminou je prohřeškem, s nímž se inspektoři ČIŽP setkávají poměrně často. "Řada subjektů podnikajících ve stavebnictví si bohužel stále neuvědomuje, že předávání zemin se řídí jasnými zákonnými pravidly, která by při své činnosti měly dodržovat," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) rozdala pokuty ve výši celkem čtvrt milionu korun za nezákonný přesun odpadu vzniklého při opravách dálnice D1 mezi exity Loket a Hořice. Stavební podniky Colas CZ a Porr podle inspekce předávaly výkopovou zeminu a kamení podnikateli Karlu Petrusovi, který neměl oprávnění odpad převzít. ČTK to oznámila Jana Jandová z inspekce.
 

Každá ze stavebních firem dostala pokutu 100 000 korun, podnikatel má zaplatit 50 000 korun. "Stavební firmy výkopovou zeminu papírově předávaly jako takzvaný vedlejší produkt, nikoli jako odpad," sdělil ředitel havlíčkobrodského inspektorátu ČIŽP Jan Panský.

Za vedlejší produkt by podle zákona mohla být zemina ze stavby považována, pokud by bylo zajištěno její další využití, což se podle Panského nestalo. "V době předání navíc nebyly provedeny kompletní rozbory těchto zemin," doplnil.

Stavební firmy, které byly členy Sdružení CPI pro D1, podle inspekce předaly podnikateli Petrusovi asi 22 000 tun výkopové zeminy v roce 2014. Petrus ale neměl souhlas k provozu zařízení na využívání, odstraňování, sběr nebo výkup odpadů. Povinností stavebních firem podle inspekce bylo ověřit si, zda je podnikatel oprávněn odpady přijímat. "Porušení zákona se ale dopouští také ten, kdo odpad bez oprávnění převezme," sdělil Panský.

Nezákonné nakládání s výkopovou zeminou je prohřeškem, s nímž se inspektoři ČIŽP setkávají poměrně často. "Řada subjektů podnikajících ve stavebnictví si bohužel stále neuvědomuje, že předávání zemin se řídí jasnými zákonnými pravidly, která by při své činnosti měly dodržovat," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist