http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stromem-roku-2015-se-stala-lipa-z-tatobit-na-semilsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Stromem roku 2015 se stala lípa z Tatobit na Semilsku

21.10.2015 09:25 | BRNO (ČTK)
U lípy z Tatobit se pravidelně konají Slavnosti lípy. Kdysi byla mohutnější, ale část stromu šla k zemi, poté co lípu zasáhl blesk. Obecní kronika uvádí, že v dutině stromu byla kdysi lavička
U lípy z Tatobit se pravidelně konají Slavnosti lípy. Kdysi byla mohutnější, ale část stromu šla k zemi, poté co lípu zasáhl blesk. Obecní kronika uvádí, že v dutině stromu byla kdysi lavička
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Lenka Grossmannová / Nadace Partnerství
Titul Strom roku 2015 získala lípa z Tatobit na Semilsku, s níž je spjato mnoho pověstí a básní. Traduje se o ní, že je tisíciletá, odborníci ale odhadují její stáří na 650 let. Strom s dutinou, do níž lze vejít, zpevňují obruče, aby lépe vzdoroval času a nepřízni počasí. Neschází na obecní vlajce i znaku. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil dub ze Šilheřovic na Opavsku a na třetím dub z Bílé Lhoty na Olomoucku. Anketu pořádala již počtrnácté Nadace Partnerství.
 

Do letošního hlasování formou dárcovských textových zpráv z mobilních telefonů a hlasovacích archů se zapojilo 37 000 lidí, přičemž vítězná lípa získala bezmála třetinu hlasů. Hlasování je zpoplatněné. Pořadatelé letos vydělali 126 000 korun. Nadace je použije na údržbu stromů a především výsadbu nových dřevin.

"V letošním ročníku jsme měli mnoho stromů se silným příběhem," uvedla za pořadatele Adéla Mráčková.

U lípy z Tatobit se pravidelně konají Slavnosti lípy. Kdysi byla mohutnější, ale část stromu šla k zemi, poté co lípu zasáhl blesk. Obecní kronika uvádí, že v dutině stromu byla kdysi lavička. V polovině 20. století byla v tak špatném stavu, že její kmen musel být stažen obručemi.

Tatobitskou lípu za její prvenství odborně ošetří tým arboristů. Navíc bude Českou republiku reprezentovat v připravovaném dalším ročníku soutěže Evropský strom roku.

Veřejnost v letošním ročníku ankety navrhla na ocenění celkem 50 stromů. Porota z nich vybrala 12 finalistů. Popis i se snímky všech těchto dřevin zveřejnila nadace na www.stromroku.cz.

Cílem ankety Strom roku je zvýšit zájem veřejnosti o městskou zeleň a přírodu. To se podle pořadatelů daří. Za uplynulých 14 ročníků ankety nadace obdržela přes 1260 návrhů na ocenění stromů. Hlasování se dosud účastnilo 565 000 lidí.

Loni se stromem roku stala borovice z Velkých Opatovic na Blanensku, která má sedm kmenů. Říká se o ní, že jde o zakletou sedmihlavou saň.


Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist