http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/teplarna-melnik-bude-vypoustet-mene-sloucenin-siry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Teplárna Mělník bude vypouštět méně sloučenin síry

17.10.2016 16:29 | HORNÍ POČAPLY (ČTK)
Teplárna Mělník, která je poblíž Horních Počapel u Mělníka, bude vypouštět méně sloučenin síry. Začnou v ní fungovat nová opatření za 1,6 miliardy korun. Na uskutečnění opatření získá provozovatel 400 milionů korun z evropských dotací. Úpravy budou rozdělené do dvou etap, hotovo má být v roce 2020. ČTK to dnes řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp. Teplárnu Mělník, největší v ČR, v rámci Skupiny ČEZ provozuje společnost Energotrans.
 

Elektrárna bude díky úpravám splňovat i nové limity pro vypouštění škodlivin. "Do záměru projektu i do zadávací dokumentace byla vybrána jako nejvýhodnější výstavba dvou nových linek pracujících na principu technologie mokré vápencové vypírky," uvedl technický ředitel společnosti Energotrans Martin Hora.

Loni začal v teplárně roční zkušební provoz zařízení pro snížení emisí oxidů dusíku a emisí tuhých znečišťujících látek. Zařízení stálo jednu miliardu korun, i na něj přispěly evropské dotace. Emise sloučenin dusíku tak mají klesnout zhruba o 370 tun za rok a emise pevných částic o více než 40 tun za rok. Znamená to snížení emisí oxidů dusíku o pětinu a emisí tuhých látek o 30 procent. Součástí opatření byla například úprava regulace procesu hoření nebo přesné dávkování paliva, ale i řada dalších.

Společnost Energotrans provozuje bývalou elektrárnu, nyní teplárnu Mělník I, která je součástí komplexu původně tří elektráren nazvaných společně Elektrárna Mělník. Elektrárna Mělník I je v provozu od konce padesátých let minulého století. Postupně byla několikrát opravena. Nyní v ní funguje šest kotlů, každý o výkonu 230 t/h páry a čtyři turbíny - dvě protitlaké a dvě kondenzační odběrové. Při plném výkonu je elektrárna schopna dodávat přes 240 MW výkonu v elektrické energii nebo 650 MW v tepelné energii.

Více než třicetikilometrový přivaděč vede teplo do Prahy včetně částí, jako jsou Jižní Město, Krč a Modřany. V hlavním městě teplárna zásobuje 220.000 domácností. V roce 2003 byla připojena otopná soustava Neratovic.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist