http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tisice-lidi-v-bruselu-protestovaly-proti-obchodnim-dohodam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Tisíce lidí v Bruselu protestovaly proti obchodním dohodám

21.9.2016 12:22 | BRUSEL (ČTK)
Bruselem v úterý pochodovaly tisíce demonstrantů požadujících, aby Evropská unie upustila od plánovaných dohod o volném obchodu se Spojenými státy (TTIP) a s Kanadou (CETA), které podle nich povedou například ke zhoršení pracovních podmínek. Podle organizátorů se protestu zúčastnilo 10 000 až 15 000 lidí. Policie účast odhaduje na 6000 osob.
 

Protestující se během demonstrace přesunuli k ústředí Evropské komise, která má obchodní rozhovory na starosti. O podobě dohody TTIP se stále jedná, zatímco dohoda CETA již byla dojednána a nyní čeká na ratifikaci, napsala agentura Reuters.

Odpůrci TTIP a CETA mimo jiné tvrdí, že dohody poskytnou větší sílu nadnárodním společnostem a povedou ke zhoršení potravinářských, ekologických i pracovních norem. Podle zastánců dohod tyto dokumenty podpoří hospodářský růst i tvorbu pracovních míst. V sobotu proti oběma dohodám demonstrovaly desetitisíce lidí, a to zejména v Německu.

TTIP a CETA budou předmětem pátečního jednání ministrů obchodu členských zemí EU v Bratislavě. Zatímco pro dohodu s Kanadou existuje širší politická podpora, jednání se Spojenými státy podle nedávného prohlášení německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela v podstatě zkrachovala a podle Francie by měla být pozastavena.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist