http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-brezan-na-znojemsku-zacaly-opravy-retencni-nadrze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

U Břežan na Znojemsku začaly opravy retenční nádrže

31.8.2016 15:45 | BŘEŽANY (ČTK)
Lesy ČR začaly s opravou retenční nádrže u Břežan na Znojemsku zhruba za dva miliony korun. Pomůže lépe ochránit obec před povodní a zároveň poslouží k lepšímu zadržení vody v krajině, která je jinak poměrně suchá. Nádrž je v havarijním stavu, z velké části je zanesená naplaveninami a zarostlá rákosem, uvedl krajský ředitel Dalibor Šafařík.
 

Znojemsko patří k jednomu z okresů nejpostiženějších suchem nejen na jižní Moravě, ale v celé republice. Státní podnik na jihu Moravy pracuje i na dalších opatřeních, která mají zamezit většímu vysušování půdy, což je obnova mnoha kilometrů větrolamů. "Také postupně vytipováváme místa, kde by mohly vzniknout nové menší vodní nádrže," uvedl Šafařík.

Břežanská nádrž má být opravená příští rok na jaře a pod hrází vznikne ještě na místě bývalého rybníka nová tůň. "Nádrž nemá ani bezpečnostní přeliv a nevyhovující je i výpustné zařízení. Hráz navíc poškodil mohutný vyvrácený strom," uvedl Šafařík. Nový přeliv dokáže pojmout velkou vodu při povodních. Zároveň je však nutné odtěžit usazeniny z nádrže, aby se zvětšil retenční prostor.

Tůň vznikne zhruba 150 metrů pod hrází. "V lokalitě žije několik chráněných druhů. Našli jsme pulce blatnice skvrnité, kterého jsme přenesli na bezpečné místo, aby bylo možné nádrž vypustit. Opravená nádrž bude i novým krajinotvorným prvkem, zároveň poslouží jako případný zdroj vody při požáru," uvedl Šafařík.

Podobné akce, jako je obnova menších vodních ploch, spustily i Vojenské lesy a statky ve vojenském újezdě březina na Vyškovsku. Kromě záchytu srážkové vody v krajině poslouží i zvýšení biodiverzity a zlepšení mikroklimatu.

Jihomoravský kraj se postupně snaží podporovat buď obnovu, či zakládání menších vodních ploch a rybníků, aby se zmírnily dopady oteplování a sucha, které trápí primárně zemědělce.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist