http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-kralickeho-snezniku-bude-navstevnicke-centrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

U Králického Sněžníku bude návštěvnické centrum

8.7.2016 09:42 | DOLNÍ MORAVA (ČTK)
Objekt obec hodlá postavit u úpatí Sněžníku, kde turisté zahajují pěší túry. Pořídí tam upomínkové předměty, občerstvení i informace o výstupu na Sněžník. Vnitřní expozice a venkovní galerie na ochozu se bude věnovat Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník
Objekt obec hodlá postavit u úpatí Sněžníku, kde turisté zahajují pěší túry. Pořídí tam upomínkové předměty, občerstvení i informace o výstupu na Sněžník. Vnitřní expozice a venkovní galerie na ochozu se bude věnovat Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník
Foto | Marek Stránský / Wikimedia Commons
Obec Dolní Morava na Orlickoústecku připravuje výstavbu návštěvnického centra u Králického Sněžníku. Kromě turistických informací o regionu bude zároveň výstavním a přednáškovým prostorem. ČTK to řekl starosta Richard Novák.
 

"Informační centrum dosud provozuje lyžařské středisko, je komerční, spíš obchod," řekl Novák.

Objekt obec hodlá postavit u úpatí Sněžníku, kde turisté zahajují pěší túry. Pořídí tam upomínkové předměty, občerstvení i informace o výstupu na Sněžník. Vnitřní expozice a venkovní galerie na ochozu se bude věnovat Národní přírodní rezervaci Králický Sněžník.

Návštěvníky upozorní na západní hřeben, kde se nachází vrch Klepý, což je evropské rozvodí Černého, Baltského a Severního moře, říká se mu také střecha Evropy.

"V expozici také bude vymodelovaná krasová jeskyně Tvarožné díry, která není naživo přístupná. Zajímavý je i hraniční patník, který je menší než ty současné, a ukazuje historické rozmezí Kladska, Čech a Moravy," řekl Novák.

Obec žádá o evropské dotace společně s Poláky, kteří chtějí stavět na Sněžníku rozhlednu. Dříve na polské straně stávala. Letos by poskytovatel dotací měl o přidělení dotace rozhodnout. Náklady obec odhaduje i s vybavením expozice na téměř 20 milionů korun. Dotace jsou ve výši 85 procent.

"Jsou v tom i náklady na první rok provozu nebo propagace oblasti. Očekáváme, že soutěží snížíme výslednou cenu o 25 až 30 procent. Budeme také žádat o příspěvek Pardubický kraj," řekl Novák.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist