https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/unikatni-zabery-vyresily-zahadu-blesiho-skoku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

video uvnitřUnikátní záběry vyřešily záhadu blešího skoku

15.2.2011 09:55 | CAMBRIDGE (Ekolist.cz)
Detailní mikroskopický snímek blechy.
Detailní mikroskopický snímek blechy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Gregory Sutton / Journal of Experimental Biology
Jak to blechy dělají, že dokáží skákat tak daleko a vysoko? O tuto otázku vedli vědci desítky let vášnivé debaty. Nyní vědci z Cambridge dokázali tato zvířat nafilmovat pomocí speciálních kamer a popsat „anatomii“ složitého skoku, při níž hlavní roli hrají „špičky“ zadních končetin, o něž se blecha zapře.
 

Pátrání po původu těchto skoků rozhodně není banální, neboť tato schopnost blechy řadí k rekordmanům mezi zvířaty. Blecha váží jen zhruba 0,7 miligramů, dokáže však doskočit až do vzdálenosti 35 centimetrů a „vznést se“ při tom do výšky dvaceti centimetrů – při tom zažívá přetížení, která je pětadvacetkrát větší než u kosmonautů ve startující raketě.

Dlouho se vědělo, že klíčem k dalekému skoku je především schopnost látky v bleších končetinách, připomínající elastickou pružinu. V ní se zkoncentruje energie, jejíž uvolnění poté zvířeti umožní daleký skok.

Jak to ta blecha dělá?

Jak přesně se to ovšem děje nebylo až doposud jasné. „Dlouho se o tom vědci přeli, ve vědeckých studiích se objevilo mnoho důkazů, ale závěry šly často proti sobě,“ uvádí Gregory Sutton, jeden z autorů výzkumu publikovaného v časopise Journal of Experimental Biology. Vědci v laboratoři dokázali nafilmovat celkem 51 skoků deseti různých blech a záběry poté podrobně analyzovali. „Nebyli jsme si jisti, zda bude snadné pořídit tyto záběr. Měli jsme zkušenosti s filmováním cvrčků, ale ti jsou mnohem větší. Nakonec jsme ale přišli na to, že ve tmě se blechy nehýbají a vyskočí tehdy, kdy se rozsvítí světlo,“ dodává.

Z analýz a také následných matematických modelů vyplynulo, že zásadní roli pro skok mají právě koncové části bleších zadních končetin. Při podrobnějším zkoumání těchto částí objevili výrůstky, o něž se zvířata mohou zapřít. A spočítali také, že blecha se při skoku „řítí“ vzduchem až rychlostí 1,9 metrů za sekundu.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist