http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-botanicke-zahrade-v-liberci-pestuji-i-lackovku-schopnou-ulovit-ptaka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V Botanické zahradě v Liberci pěstují i láčkovku schopnou ulovit ptáka

18.9.2015 11:10 | LIBEREC (ČTK)
Masožravou rostlinu láčkovku rádžu mohou bohužel návštěvníci vidět jen na fotografii. Pokud by ji chtěla zahrada vystavit, musela by si pořídit speciální zařízení, takzvaný klimatron
Masožravou rostlinu láčkovku rádžu mohou bohužel návštěvníci vidět jen na fotografii. Pokud by ji chtěla zahrada vystavit, musela by si pořídit speciální zařízení, takzvaný klimatron
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Koupit si nějakou rostlinu z Botanické zahrady v Liberci, jejíž sbírky patří mezi významné i ve světovém měřítku, je nemožné. Zahrada je neprodává. "Jsou instituce na prodávání a instituce na vystavování a poučení. Takže údělem botanických zahrad je poučit návštěvníky, aby odcházeli chytřejší, než přišli a lépe se orientovali v přírodovědě i ekologii rostlin," řekl Miloslav Studnička, ředitel botanické zahrady, která letos slaví 120 let od svého vzniku. Ročně ji navštíví kolem 50 000 lidí.
 

Za největší unikát liberecké zahrady považuje masožravou rostlinu láčkovku rádža, kterou ale mohou návštěvníci vidět jen na fotografii. Láčkovka je schopna ulovit i ptáka. "Má největší pasti na světě, jsou to takové rudé konvice. Háček je v tom, že roste na jediné hoře na Borneu ve výšce 2800 metrů a tomu musí být přizpůsobené podmínky," uvedl ředitel. Je proto ukrytá v depozitáři, který imituje její přirozené prostředí.

Pokud by ji chtěla zahrada vystavit, musela by si pořídit speciální zařízení, takzvaný klimatron. Studnička neví, zda jiná botanická zahrada v Evropě vlastní nějaký exemplář. "Před lety jsem ji viděl v zahradě v Mnichově, neměli ale klimatron, tak nevím, zda ještě žije," řekl. Láčkovku rádža lze podle něj získat ze specializované laboratoře. "Dá se koupit jako čtyřcentimetrový semenáček za astronomickou cenu kolem 100 eur (cca 2700 Kč). Naděje, že ji udržíte při životě, je asi deset procent," uvedl Studnička, který je ředitelem zahrady 25 let.

I v botanické zahradě se podle něj potýkají často s nezdary. "Každý úspěch je vykoupen řadou bolestivých neúspěchů. Můžete mít knihy, praxi, přesto se vám nedaří," řekl. Třeba asi deset let Studničkovi trvalo, než zjistil, proč neroste jeden druh áronovité rostliny. Velikostí měla být srovnatelná s proslulým zmijovcem titánským, toho se ale dlouho nedařilo dosáhnut. "Vždy se objevila nějaká choroba, která se našich postřiků nebála. Rostlinu jsme nakonec vysadili ve skleníku do volné půdy, přestali s chemií a nechali to na přírodním boji, který se odehrává v každé půdě. A zafungovalo to, rostlina přestala být problémovou," vylíčil ředitel.

Řadě exemplářů se v botanické zahradě daří paradoxně lépe než v jejich přirozeném prostředí. "Obecně platí, že rostliny, co máme ve zdánlivě horších podmínkách, jsou pěknější než v přírodě. Speciálně to platí o orchidejích. Nejsou vystaveny škůdcům, nepřízni a výkyvům počasí," vysvětlil Studnička.

Ve sbírkách má liberecká zahrada asi 8000 druhů a kultivarů, z toho jich 6000 vystavuje. O vše se stará 30 lidí, polovina z nich jsou zahradníci. Nové exempláře získává směnami nebo nákupem. "Kupujeme třeba orchideje," řekl Studnička. Občas sbírky zahrady rozšíří nelegálně dovozená rostlina, kterou zabaví celníci. "Získali jsme třeba vysokohorské kaktusy z Bolívie," zmínil Studnička. Sbírat rostliny do volné přírody liberečtí botanici nejezdí, přestože by to zvládli. "Mnohde je to v rozporu se zákonem, jinde zase s etikou," vysvětlil. Studnička by si například přál získat další exemplář kriticky ohroženého mikrocykasu krásného, který se ale vyskytuje v přírodě jen na Kubě. "Máme samečka. Kdybychom měli i samičku, mohli bychom produkovat semena," řekl. V Evropě jsou podle něj jen tři exempláře. "Náš je nejsilnější a jako první projevil pohlaví. U dalších dvou se to zatím neví a není ani jisté, zda nezahynou," uvedl. Získat další exemplář z Kuby je nemožné. "Vývoz je zakázaný, je to jejich národní poklad," dodal.


Marek Kuntoš
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist