http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenske-zoo-se-nove-zabydluje-trojice-lemuru-cernych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V brněnské zoo se nově zabydluje trojice lemurů černých

15.7.2016 15:52 | BRNO (ČTK)
V brněnské zoo se nově zabydluje rodina tří lemurů černých, návštěvníci je najdou mezi expozicí šimpanzů a výběhem pro paviány anubi. Skupinu přivezenou ze Zoo Hodonín tvoří jedenadvacetiletý samec Jeník, čtyřletá samice Magdalenka a letos v březnu narozený sameček Kája, uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.
 

Lemur černý je primátem z ostrova Madagaskar a přilehlých ostrovů Nosy Komba a Nosy Be. Obvykle vytváří smíšené skupiny složené ze sedmi až 15 jedinců obou pohlaví s převahou samců. Pochutnává si na ovoci, listech, semenech či na kůře stromů a houbách.

"Na rozdíl od lemurů kata, které návštěvníci najdou u nás v Africké vesnici, je u lemurů černých dobře patrná pohlavní dvoutvárnost v barvě srsti. Samci jsou vždy jednotně černě nebo tmavě hnědě zbarvení, samice jsou výrazně světlejší, mají bílou hruď a břicho, šedivou hlavu a dlouhé bílé chomáče srsti kolem uší," uvedla kurátorka chovu savců zahrady Dorota Gremlicová.

Ve volné přírodě jsou lemuři černí ohroženi rozšiřujícím se zemědělstvím a dále lovem pro maso nebo pro chov v zajetí jako domácí mazlíčci. V rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií spadá jejich chov do speciálního záchovného programu.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist