http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-brnenskem-utulku-ubyva-psu-cipy-pomahaji-najit-jejich-majitele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V brněnském útulku ubývá psů, čipy pomáhají najít jejich majitele

16.10.2015 14:16 | BRNO (ČTK)
Počet psů umístěných v brněnském městském útulku výrazně klesá. Strážníkům se totiž daří stále častěji vypátrat majitele zaběhnutého psa už přímo při jeho odchytu. Ilustrační foto.
Počet psů umístěných v brněnském městském útulku výrazně klesá. Strážníkům se totiž daří stále častěji vypátrat majitele zaběhnutého psa už přímo při jeho odchytu. Ilustrační foto.
Počet psů umístěných v brněnském městském útulku výrazně klesá. Strážníkům se totiž daří stále častěji vypátrat majitele zaběhnutého psa už přímo při jeho odchytu. Dříve končilo v útulku asi 70 procent odchycených psů, nyní je to jen 30 procent. K nalezení chovatele pomáhají čipy a také databáze psů městské policie, řekl dnes její mluvčí Jakub Ghanem. V databázi je nyní kolem 14.000 psů.
 

Brněnský městský útulek je ve správě městské policie. Otevřen byl před 13 lety. Ročně v něm strážníci pečovali asi o tisíc psů. Letos jich v tomto zařízení přijali pouze 500.

Strážníci mají dvě odchytové hlídky, z nichž každá je vybavena čtečkou čipů. Čipy mají mnozí psi vpíchnuty pod kůží na krku. Čipování psů není v Brně povinné. V některých jiných městech ČR nařizuje čipování městská vyhláška.

Čtečky čipů využívá městská policie od roku 2008. Hned při odchycení zvířete na ulici s její pomocí strážníci mohou zjistit majitele zvířete. Dříve, když bylo očipovaných psů méně, byli psi odvezeni do útulku a tam čekali, až je chovatelé najdou.

Čipování doporučují veterináři. Ghanem neví, kolik psů v Brně je. "Říká se, že psa má ve městě zhruba každá třetí rodina. I když najdeme psa bez čipu a známky, dokážeme si v mnoha případech poradit," uvedl mluvčí. V databázi brněnské městské policie je vyfotografováno a podrobně popsáno podle plemene a různých specifických znaků 14.000 psů.

Většina psů v útulku má dobré vyhlídky na získání nového domova. "Zájem o psy je velký, protože je předáváme novým majitelům odblešené, odčervené, veterinárně ošetřené a očipované. Rok je chovatel, který si od nás psa převezme, zproštěn povinnosti za něj platit poplatek," doplnil mluvčí.


Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist