http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jihoceskem-kraji-je-dvakrat-vice-klistove-encefalitidy-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V Jihočeském kraji je dvakrát více klíšťové encefalitidy než loni

14.11.2016 16:15 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Dvakrát větší výskyt klíšťové encefalitidy než loni, evidují ve svých statistikách jihočeští krajští hygienici. Na konci sezony aktivity klíšťat je v Jihočeském kraji 104 případů onemocnění.
Dvakrát větší výskyt klíšťové encefalitidy než loni, evidují ve svých statistikách jihočeští krajští hygienici. Na konci sezony aktivity klíšťat je v Jihočeském kraji 104 případů onemocnění.
Dvakrát větší výskyt klíšťové encefalitidy než loni, evidují ve svých statistikách jihočeští krajští hygienici. Na konci sezony aktivity klíšťat je v Jihočeském kraji 104 případů onemocnění. Údaje jsou platné ke konci uplynulého týdne. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka českobudějovické krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
 

V minulém týdnu přibyla dvě nově potvrzená onemocnění. V celkovém součtu evidují hygienici o 53 případů více než v roce 2015.

"Nejvíce nahlášených a potvrzených případů, celkem 27, evidujeme od začátku sezony na Českokrumlovsku, 23 na Strakonicku. V těchto okresech je letos výskyt klíšťové encefalitidy několikanásobně vyšší než minulých sezonách a pozorujeme tu letos největší nárůst tohoto onemocnění ze všech jihočeských okresů," uvedla Kotrbová.

Co do absolutního počtu onemocnění následují okresy České Budějovice s 20 případy, 14 případů je na Táborsku a 11 na Prachaticku. Pouze dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou se objevily na Jindřichohradecku, nízký výskyt - sedm případů - hlásí okres Písek.

Pokud jde o relativní výskyt, tedy počet onemocnění přepočtený na 100.000 obyvatel daného okresu, nejvyšší výskyt registrují jihočeští hygienici na Českokrumlovsku - 44,1, a na Strakonicku - 32,6. Průměr kraje je 16,3 případu na 100.000 obyvatel.

U druhého nejzávažnějšího onemocnění přenášeného klíšťaty, lymské boreliózy, evidovali hygienici v Jihočeském kraji ve 45. týdnu 222 případů nahlášených a potvrzených onemocnění.

„Sezona aktivit klíšťat se blíží ke svému závěru. Přesto ještě přibývají do statistiky nově potvrzené případy onemocnění. V minulém týdnu ještě přibylo dalších 16 nově nahlášených potvrzených případů onemocnění. Celkově je to o 98 případů více než loni v tomto období," uvedla Kotrbová. Nejvíce případů lymské boreliózy, 68, hlásí České Budějovice, kde je výskyt ve srovnání s loňskem více než trojnásobný.

Celkem 46 případů je v okrese Tábor, 42 v okrese Jindřichův Hradec, 23 na Českokrumlovsku, 20 na Prachaticku a 18 na Písecku. Výrazně nejnižší výskyt je na Strakonicku, letos pouhých pět případů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist