http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-londynske-zoo-utekl-z-vybehu-gorili-samec-uz-je-ale-zpet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V londýnské zoo utekl z výběhu gorilí samec, už je ale zpět

14.10.2016 14:02 | LONDÝN (ČTK)
V londýnské zoologické zahradě utekl ve čtvrtek večer ze svého ohrazeného prostoru velký gorilí samec. Nikomu se ale nic nestalo a za hodinu už bylo zvíře zpět. Vedení zoo dnes ujistilo, že gorila jménem Kumbuka je "hodný obr" a že návštěvníkům nic nehrozilo. Ochránci zvířat ale vyzvali k důkladnému vyšetření incidentu, který podle nich mohl skončit zraněním lidí i zvířete. Případ zpestřila chyba televize BBC, která při zmínce o přední skotské političce omylem použila fotografii gorilího uprchlíka.
 

K odchytu zvířete o hmotnosti 184 kilogramů přijeli ozbrojení policisté, návštěvníci zoo byli až do ukončení operace zavřeni v přilehlých budovách. Gorilí samec byl nakonec zpacifikován uspávací střelou a převezen do prostoru pro gorily. Zvíře je v pořádku.

"Ten incident mohl skončit úplně jinak. Požadujeme důkladné a rychlé vyšetření okolností útěku i bezpečnostních systémů v londýnské zoo," uvedla v prohlášení organizace na ochranu zvířat Born Free Foundation, která bojuje o postupné uzavírání zoologických zahrad ve světě. Vedení zoo ujistilo, že vše již řádně prošetřuje.

Několik podobných incidentů v poslední době na různých místech světa vyvolalo obavy o bezpečnost těchto velkých primátů a etickou únosnost jejich držení v zoologických zahradách. Například v roce 2007 utekla z výběhu zoo v Rotterdamu gorila, která zbila a vláčela po zemi jednu ženu. Letos v květnu byla zastřelena v zoo v Cincinnati gorila Harambe, když do jejího výběhu spadl čtyřletý chlapec.

Čtvrteční incident vyvolal rozpaky i v BBC, i když úplně jiného charakteru. "Spojíme se teď se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou. Pohovoříme s ní o plánech na druhé referendum o nezávislosti," uvedla moderátorka Naga Munchettyová, přičemž na obrazovce se objevily záběry gorily Kumbuka z reportáže o jejím útěku. "Omlouvám se. Pochopitelně jsme k tomuto programu odvysílali špatné obrázky," řekl v zápětí kolega moderátorky. Krátce poté se plánovaný rozhovor s premiérkou uskutečnil.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist