http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mohelenske-hadcove-stepi-pokaceji-ochranci-stinici-borovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V Mohelenské hadcové stepi pokácejí ochránci stínící borovice

3.3.2016 09:25 | MOHELNO (ČTK)
V národní přírodní rezervaci Mohelenská hadcová step pokácejí dělníci několik tisíc náletových borovic. Různě vzrostlé stromy, které podle ochránců přírody stíní a vytlačují cenné stepní trávníky, jsou odstraňovány od ledna. Práce se týkají hlavně západní části rezervace a lokalit v širším okolí silnice z Mohelna do Dukovan. Vyplývá to z údajů na Správy CHKO Žďárské vrchy, která se o rezervaci stará.
 

Kdysi byly na tomto území pastviny, ale když tam lidé kozy a ovce pást přestali, začalo zarůstat. "Takže ta borovice to začala opanovávat a pod stromy cenné druhy mizí - jak rostlinná tak hmyzí společenstva," řekl ČTK ředitel správy Václav Hlaváč.

Rezervace se rozkládá na 109 hektarech, před čtyřmi lety byla rozšířena o desítky hektarů. Kácení se dotkne pozemků hlavně v přidaných částech rezervace, rozsah bude různý. Někde budou porosty jen prosvětleny. Na jiných místech budou stromy téměř odstraněny a stát zůstanou vybrané starší borovice, které spoluvytvářejí typický obraz stepi. Pokácené stromy budou z rezervace odklizeny.

Podobně velké zásahy byly v rezervaci kvůli jejímu zarůstání dřevinami prováděny na přelomu 80. a 90. let minulého století, tehdy se týkaly hlavně centrální části. Nynější práce jsou součástí víceletého projektu péče o step, na který sehnal evropskou dotaci městys Mohelno. Projekt zahrnuje i podporu pastvy ovcí ve stepi, kosení vybraných ploch a odstraňování křovin a akátů.

Mohelenská step je unikátní přírodní lokalitou. Zvětráváním hadce se do půdy uvolňuje hořčík a další kovy. Tyto podmínky u mnohých rostlin způsobují zakrslý růst - nanismus. Jiné druhy rostlin jsou zase na takovém podloží závislé a nerostou jinde. Hornina hadec je také příčinou vyšších teplot v lokalitě, protože akumuluje teplo. Rezervaci ročně navštěvují tisíce turistů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist