http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-prazske-zoo-se-vylihla-2-mladata-hoka-prilboveho-prvni-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V pražské zoo se vylíhla 2 mláďata hoka přilbového, první v ČR

15.10.2016 14:31 | PRAHA (ČTK)
V pražské zoologické zahradě přišla minulý týden na svět dvě mláďata hrabavého ptáka hoka přilbového, která se tak stala prvními úspěšně odchovanými mláďaty tohoto ohroženého druhu v Česku a Slovensku. ČTK to dnes sdělila zoo. Návštěvníci mohou ptáčata vidět ve venkovní voliéře poblíž Pavilonu tučňáků.
 

Rodiče mláďat se narodili v roce 2010 v německé bažantnici v Erfurtu, o dva roky později přišli do Prahy z plzeňské zoo. Samice snesla už několik vajec, dosud ale o ně nejevila zájem a dokonce je i rozbíjela. Naproti tomu o mláďata, která se vylíhla 9. října, starostlivě pečuje. Hledá jim potravu, kterou jim poté podává do zobáku, uvedla zoo.

Hoko přilbový se ve volné přírodě vyskytuje zejména v jihoamerických hustých mlžných lesech. Živí se plody, semeny, pupeny a mladými listy. Potravu sbírá v párech nebo menších skupinách na zemi, při ohrožení se stáhne na strom, kde také nocuje. Své jméno dostal podle modravě šedé přilby před očima. Samci i samice jsou obvykle černí, samičky jsou výjimečně rezavé s černým pruhováním.

Samice hoka přilbového snáší obvykle dvě vejce a jejich inkubace trvá 30 až 34 dní.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist