http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ustecke-knihovne-si-lide-mohou-vymenovat-seminka-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

V ústecké knihovně si lidé mohou vyměňovat semínka rostlin

25.7.2016 11:08 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Pracovníci regionální studovny, ve které se Semínkovna nachází, semínka nejdříve převezmou od dárce a zapíšou. Zkontrolují, zda jsou zdravá, dostatečně sušená a zda netrpí chorobami či plísní. Následně vyrobí etiketu, zabalí semínka do jednotného obalu a přidají mezi další. Ilustrační snímek.
Pracovníci regionální studovny, ve které se Semínkovna nachází, semínka nejdříve převezmou od dárce a zapíšou. Zkontrolují, zda jsou zdravá, dostatečně sušená a zda netrpí chorobami či plísní. Následně vyrobí etiketu, zabalí semínka do jednotného obalu a přidají mezi další. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Semena okrasných rostlin i zeleniny si mohou vyměňovat lidé v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. V občanské semenné bance nazvané Semínkovna byl zatím největší zájem o ačokču, což je kříženec papriky a okurky. Informoval o tom Jan Černecký z knihovny.
 

K celorepublikovému projektu se v Ústí připojili na jaře. "Dozvěděli jsme se o této zajímavé akci na začátku dubna, protože nápad přišel právě v období sázení, nebyl čas na zbyt a Semínkovnu jsme v polovině dubna otevřeli," uvedl Černecký.

Pracovníci regionální studovny, ve které se Semínkovna nachází, semínka nejdříve převezmou od dárce a zapíšou. Zkontrolují, zda jsou zdravá, dostatečně sušená a zda netrpí chorobami či plísní. Následně vyrobí etiketu, zabalí semínka do jednotného obalu a přidají mezi další.

Služba je zcela zdarma a funguje na principu sdílení. "Takže zájemce žádáme, aby část semen z vypěstovaných rostlin vrátili zpět do Semínkovny, aby projekt mohl plynule pokračovat. Uživatelem se může stát kdokoliv a nemusí kvůli tomu nutně mít průkazku knihovny. Naši čtenáři však mají tu výhodu, že si mohou semínka odnášet opakovaně. Navíc jim nabízíme službu zasílání informací o nových přírůstcích v Semínkovně," popsal Černecký.

Otevírací doba Semínkovny je shodná s otevírací dobou regionální studovny, tedy přes léto každé pondělí, středa a pátek od 09:00 do 18:00. Knihovna chce v budoucnu pořádat i akce spojené právě se setím a sázením. "V současné době intenzivně pracujeme na sběru a sušení semen pro příští sázecí sezónu," doplnil Černecký.

S myšlenkou svobodného sdílení osiva v rámci semínkoven přišel Francouz Sébastien Wittevert z neziskové asociace Graines de troc. Jednou z prvních idejí byla touha se o osivo podělit s dalšími zahradníky a současně chránit biodiverzitu, která je celosvětově ohrožena.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist