http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/val-klobouky-zmeni-trideni-odpadu-u-domu-bude-vice-popelnic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Valašské Klobouky změní třídění odpadu, u domů bude více popelnic

6.9.2016 12:54 | VAL. KLOBOUKY (ČTK)
Valašské Klobouky na Zlínsku změní systém třídění odpadu. Současný systém, kdy lidé mohli nosit vytříděný odpad do sběrného dvora a ušetřit tak na poplatcích za komunální odpad, se neosvědčil. Město chce lidem manipulaci s odpady co nejvíce usnadnit a učinit třídění komfortnějším, sdělila mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková. Lidé tak dostanou zdarma popelnice na plast a papír přímo k domům.
 

"Při hodnocení výsledků bonusového programu a pytlového svozu tříděného odpadu jsme dospěli k závěru, že stávající systém nepřinesl požadovaný efekt. Nejvíce je to znatelné na celkovém množství vytříděného odpadu, které mělo v souvislosti se zavedením programu narůstat, protože se měli zapojovat občané, kteří třeba dříve běžně netřídili. Místo toho jsme ovšem zaznamenali pokles výtěžnosti, například u vytříděných plastů z 69 tun v roce 2013 na 57 tun v roce 2015. Podobně kleslo třídění papíru," uvedla starostka Eliška Olšáková (nez.)

Město situaci vyřešilo společným projektem mikroregionu Jižní Valašsko. "Občanům v rodinných domech budeme moci zdarma poskytnout popelnice na plast a papír a zajistíme pravidelné vyvezení přímo od domu. Lidé tak nebudou muset plnit a shromažďovat pytle, ani s odpadem docházet ke kontejnerům. U bytových domů pak zajistíme výrazné posílení kontejnerových stanovišť. Půjde o zvýšení komfortu a usnadnění manipulace s tříděným odpadem," uvedl místostarosta Martin Janík (nez.). Nový systém by měl začít fungovat v příštím roce.

Ve Zlínském kraji loni nejlépe třídili papír, sklo, plasty a nápojové kartony obyvatelé Uherského Hradiště, Luhačovic, Rymic a Haluzic. Obce a města zvítězily v jednotlivých kategoriích soutěže O keramickou popelnici. Množství vytříděného odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele kraje každoročně roste, loni připadlo na jednoho obyvatele kraje v průměru 40,9 kilogramu papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. Zlínský kraj je pod celostátním průměrem, který loni činil 42,3 kilogramu.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist