https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vanocni-krmeni-medvedu-prilakalo-do-ceskeho-krumlova-opet-stovky-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční krmení medvědů přilákalo do Českého Krumlova opět stovky lidí

24.12.2015 11:23 | ČESKÝ KRUMLOV (ČTK)
Stovky lidí na Štědrý den přilákalo slunečné a teplé počasí na tradiční krmení medvědů v příkopu českokrumlovského zámku. Pamlsky kromě medvědů dostali i návštěvníci. Mohli ochutnat tradiční medvědí punč, čaj s medem a cukroví. Děti dostaly plyšové hračky. Krmení medvědů je v Českém Krumlově velkou atrakcí, loni ho vidělo téměř 1200 lidí. Medvědář Jan Černý očekává, že letos bude návštěvníků ještě víc díky spíš velikonočnímu než vánočnímu počasí.
 

Aby více než třicetiletí Vok a Kateřina, rodiče večerníčkových medvídků Vojty, Kuby a Matěje, Honzíka a Elišky, a také medvědice Marie Terezie vánoční hodování zvládli, předcházel mu mírný půst. Dostávali víc pít a dostatek rybího tuku. "Na medvědech bylo už od rána vidět, jak se těší, až je pustím na stromky," řekl Černý.

Do zámeckého příkopu medvědům už ráno připravil cukrovím ozdobené šestimetrové jehličnaté stromy. Pod nimi medvědi našli také jablka, pomeranče a vánočky pokapané rybím tukem a medem. "Pro návštěvníky jsme připravili 280 litrů medvědího mlsu. To je můj speciální vylepšený vánoční punč," prohlásil Černý. Pro děti medvědář přichystal kromě 200 litrů čaje s medem a citronem také 25 košíků sladkostí a hraček, které pořídil z pravidelného příspěvku města.

Českokrumlovská radnice podle Černého na medvědí Vánoce pravidelně v posledních letech přispívá 10 000 korunami. "Pro město jsou medvědi velkou atrakcí, jejich vánoční krmení se pořádá už od roku 1988. Je to zřejmě největší akce, která se v Českém Krumlově na Štědrý den koná," řekl Černý. Podívat se přijíždějí lidé z celého Česka, atrakci si nenechají ujít ani japonští turisté. Celkové náklady podle Černého dosahují přibližně 25.000 korun, přispívají i sponzoři a menší dárci.

Na českokrumlovském zámku se medvědi chovají nejméně čtyři století. Od roku 1707 jsou v příkopu mezi prvním a druhým nádvořím. Návštěvníci je, ovšem v jiné podobě, najdou i na mnoha místech honosného sídla. Objevují se jako štítonoši erbu pánů z Rožmberka se znakem červené pětilisté růže.

Podle pověstí byli Rožmberkové příbuzensky spřízněni s italským šlechtickým rodem Orsini. Orsa znamená italsky medvědice a právě tímto motivem se zejména poslední rožmberští vladaři v 16. století hlásili k příbuzenství s italským rodem. Údajné příbuzenství mělo doložit starobylost rožmberského rodu. První zmínky o chovu medvědů na zámku pocházejí z druhé poloviny 16. století.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist