https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-se-snazi-okopirovat-sonar-z-netopyrich-usi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci se snaží okopírovat „sonar“ z netopýřích uší

10.5.2011 02:00 | WASHINGTON (Ekolist.cz)
Netopýří uši a jejich role v "navigaci" těchto zvířat fascinuje lidi odpradávna. (Ilustrační foto).
Netopýří uši a jejich role v "navigaci" těchto zvířat fascinuje lidi odpradávna. (Ilustrační foto).
Licence | Volné dílo (public domain)
Netopýři jsou mistrní „navigátoři“ - při letu používají své vlastní dokonalé „sonary“, vyhodnocující odraz vyslaných zvukových signálů. Vědci se nyní pokoušejí zjistit, co by se od nich dalo okopírovat.
 

Nová studie, publikovaná dnes v časopise Bioinspiration & Biomimetics, se též zabývá tím, jaký je vztah mezi uspořádáním uší a prostředím obývaným různými druhy těchto zvířat. Ukazuje se totiž, že jejich navigační systémy se liší podle toho, kde žijí. Během evoluce se totiž přizpůsobily třeba tomu, zda žijí v rovinatých a přehledných biotopech, či zda musí navigovat v husté džungli.

Netopýři používají echolokaci pro navigaci i vyhledávání potravy, vědci předpokládají, že nové poznatky jim umožní posunout znalosti o biosonarech na vyšší úroveň a využít je i pro lidské potřeby.

Dokonalé sonary

„Použití různých ploch pro manipulování vyslaným vlněním a zároveň při zachycení vlnění odraženého má široké využití v mnoha technických oborech,“ uvedl profesor Rolf Müller z Virginia Tech. „Kromě zjevných analogií se sonary a radary se nabízí využití těchto principů v různých metodách nedestruktivních analýz, bezdrátové komunikaci a senzorech.“

Je zjevné, že právě proto vědci zkoumají především uši netopýrů, jejich tvar je klíčový pro kvalitní přijímání vlnění. Při svých experimentech sestrojit trojrozměrné modely zhruba sta uší 59 různých druhů těchto zvířat. Tyto údaje poté vzájemně srovnávali a zkoumali různé odchylky ve tvarech, uspořádání a asymetrii levých a pravých uší. Jedním ze základních úkolů pokračujícího projektu je co nejlépe pochopit, jak tvar uší napomáhá přijímání zvukových vln.

„Je zřejmé, že náš výzkum musí pokračovat, jednou z možných cest je prostudovat ještě další druhy netopýrů a získat ještě přesnější údaje,“ konstatuje Müller.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist