http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velci-bili-zraloci-se-v-jar-ocitli-na-pokraji-vyhubeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Žraloci bílí se v JAR ocitli na pokraji vyhubení

22.7.2016 06:00 | PRAHA (ČTK)
"Pokles počtu bílých žraloků povede ke zvýšení lachtaní populace, a to bude mít nepříznivý dopad na počty ryb, a tedy také místní rybářský průmysl," říká Sara Andreottiová.
"Pokles počtu bílých žraloků povede ke zvýšení lachtaní populace, a to bude mít nepříznivý dopad na počty ryb, a tedy také místní rybářský průmysl," říká Sara Andreottiová.
Žralokům bílým žijícím u pobřeží Jihoafrické republiky hrozí vyhubení. Jejich počty decimují rybářské sítě, pytláci, znečištění a drancování zásob ryb. Vyplývá to z výzkumu vědců univerzity ve městě Stellenbosch.
 

Podle jejich zjištění mají velcí bílí žraloci žijící u pobřeží JAR nejnižší genetickou rozmanitost ze všech populací svého druhu a zbývá jich jen odhadem 350 až 520 jedinců.

"Počty u Jihoafrické republiky jsou extrémně nízké," řekla listu The Times Sara Andreottiová z katedry botaniky a zoologie. "Pokud se situace nezmění, míří velcí bílí žraloci u Jihoafrické republiky směrem k vyhubení. Potřebujeme přijmout drastická opatření, abychom je zachránili," dodala.

Ztráta největšího vodního predátora, kterého krom člověka mohou ohrozit jen kosatky, by poškodila místní mořský ekosystém. "Velcí bílí žraloci jsou jedni z mála druhů žraloků, kteří se živí lachtany jihoafrickými," vysvětlila Andreottiová.

"Pokles počtu bílých žraloků povede ke zvýšení lachtaní populace, a to bude mít nepříznivý dopad na počty ryb, a tedy také místní rybářský průmysl," dodala.

tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist