http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vetsina-nemcu-si-preje-zastaveni-provozu-uhelnych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Většina Němců si přeje zastavení provozu uhelných elektráren

19.9.2016 14:13 | BERLÍN (ČTK)
Zároveň je ale spalování uhlí v současnosti nepostradatelné pro zajištění energetické bezpečnosti Německa. Podle Agentury pro obnovitelné zdroje loni hnědouhelné elektrárny vyrobily 23,8 procenta veškeré německé elektřiny, černouhelné elektrárny 18,1 procenta
Zároveň je ale spalování uhlí v současnosti nepostradatelné pro zajištění energetické bezpečnosti Německa. Podle Agentury pro obnovitelné zdroje loni hnědouhelné elektrárny vyrobily 23,8 procenta veškeré německé elektřiny, černouhelné elektrárny 18,1 procenta
Většina Němců si přeje, aby země kvůli ochraně klimatu ukončila provoz svých uhelných elektráren. Ukázal to průzkum společnosti YouGov, o jehož výsledcích informovala agentura DPA. Spalování černého a hnědého uhlí v současnosti zajišťuje přes 40 procent německé výroby elektřiny.
 

V průzkumu se třetina dotázaných vyslovila pro co nejrychlejší odstavení všech německých uhelných elektráren. Další třetina uvedla, že je třeba urychleně odstavit ty uhelné elektrárny, které mají nejvyšší emise oxidu uhličitého (CO2), ostatní by měly být odpojeny ze sítě do roku 2023.

Podle devíti procent Němců by uhelné elektrárny měly v zemi fungovat nanejvýš do roku 2050. Stejné procento obyvatel tvrdí, že by se země elektřiny vyráběné z uhlí vůbec neměla zbavovat.

Lidé, kteří žádají zastavení provozu uhelných elektráren, tento krok zdůvodňují snahou o ochranu ovzduší před emisemi CO2, které podle většiny vědců přispívají ke klimatickým změnám. Uhelné elektrárny jsou jedním z hlavních zdrojů emisí CO2 v Německu.

Zároveň je ale spalování uhlí v současnosti nepostradatelné pro zajištění energetické bezpečnosti Německa. Podle Agentury pro obnovitelné zdroje loni hnědouhelné elektrárny vyrobily 23,8 procenta veškeré německé elektřiny, černouhelné elektrárny 18,1 procenta. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny sice roste a loni už činil 30,1 procenta, elektřina z větru a slunce ale musí nahrazovat jaderné elektrárny, které by do roku 2022 měly být zcela vyřazeny z provozu a v současnosti stále obstarávají 14,1 procenta německé energetické produkce.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist