http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vinarstvi-dostalo-pokutu-za-nedovolene-vypousteni-odpadnich-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vinařství dostalo pokutu za nedovolené vypouštění odpadních vod

18.11.2016 13:16 | BRNO (ČTK)
Vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku dostalo pokutu 150.000 korun od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), více než rok bez povolení vypouštělo odpadní vody do vod podzemních. Dopustilo se tak porušení zákona na ochranu vod, jak dnes v tiskové zprávě uvedla zástupkyně mluvčí ČIŽP Jana Jandová. Jednatel firmy Jaroslav Střítecký řekl, že vinařství už sjednalo nápravu.
 

Podle ředitele Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jindřicha Mikeše provozovatel vinařství vypouštěl veškeré produkované odpadní vody prostřednictvím zasakovací jímky a trativodu do podzemních vod od července 2013 do října 2015. "Podle projektové dokumentace měl přitom zajistit předčištění odpadních vod a poté jejich následné přečerpání do kanalizace obce Pavlov," uvedl Mikeš. To se však nestalo.

"Podobné případy považujeme za poměrně závažné ohrožování životního prostředí a podzemních vod. Toto jednání nás zaráží o to víc u firem, jejichž produkty jsou na kvalitních přírodních podmínkách přímo závislé," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Firma Reisten se proti pokutě odvolala, ministerstvo životního prostředí však odvolání zamítlo a rozhodnutí ČIŽP potvrdilo. Jak řekl jednatel Střítecký, pokutu firma zaplatí, nebude se soudit. "Odvolali jsme se proti její výši, vyhověno nám však nebylo. Pokud jde o vypouštění odpadních vod, okamžitě jsme sjednali nápravu," řekl.

Vinařství Reisten funguje od roku 1999, vlastní vinice o rozloze 31 hektarů ve třech vinařských obcích. Je členem svazku Ekovín, jež sdružuje firmy, které se zavázaly k ekologické produkci.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist