http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-obnovu-krusnych-hor-za-ctyri-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vláda schválila obnovu Krušných hor za čtyři miliardy Kč

23.11.2016 13:26 | PRAHA (ČTK)
Krušné hory čeká obnova.
Krušné hory čeká obnova.
Vláda dnes schválila program obnovy Krušných hor, který by měl do roku 2030 stát až 4,1 miliardy korun. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přibližně polovina peněz určených na obnovu lesů a vypořádání se s přemnoženou zvěří bude z evropských programů na rozvoj venkova a z operačního programu Životní prostředí.
 

Krušné hory byly postižené imisemi po rozvoji těžby na severu Čech v 70. a 80. letech minulého století. Plošně tam odumřelo na 40.000 hektarů lesních porostů, poškozena byla i lesní půda. V té době se začaly zakládat porosty dřevin, které měly provizorně nahradit mrtvé dřevo. "V současnosti se nachází na konci své předpokládané životnosti a je nezbytné zajišťovat jejich přeměnu na porosty cílových dřevin," uvádí dokument. Přeměnit by se mělo přibližně 15.800 hektarů porostů, z toho na zhruba 5500 hektarech je třeba změnit skladbu stromů do deseti let.

Škodu stromům působí i přemnožení jeleni a další zvěř. Podle odborníků z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivost jsou jeleni v Krušných horách až sedmkrát přemnožení proti normálním stavům. Zvířata nové stromy okusují a staré loupou, vegetace pak snadněji onemocní hnilobou. "Umělá obnova je možná pouze při vynaložení nadměrných finančních prostředků a práce na její ochranu v podobě individuálních ochran, lesnických oplocenek, pachových ohradníků a nátěrů," uvedlo ministerstvo zemědělství. Předpokládají se proto větší odstřely, aby do pěti let bylo v horách maximálně 150 procent normovaných stavů.Stát také v Krušných horách letecky vápní půdy postižené imisemi. V tom by měl pokračovat do roku 2030.

Peníze na pokračování obnovy by mělo dodat ministerstvo zemědělství. Do roku 2020 by mělo jít o 361 milionů korun, v dalším desetiletí o 753 milionů. Ministerstvo životního prostředí by mělo poskytnout do roku 2030 až 70 milionů korun, státní podnik Lesy ČR zhruba 900 milionů korun. Zbytek do 4,1 miliardy by se měl najít v evropských programech.

Název dílčího cíleMaximální předpokládaná suma
Kompenzace imisní zátěže v lesních půdách493,9
Realizace naléhavých přeměn porostů náhradních dřevin (PND)1737,6
Následná péče o obnovené porosty956,5
Zajištění výchovy PND304,7
Zajištění péče o genetické zdroje lesních dřevin původem z PLO165,0
Zvýšení efektivity nakládání s reprodukčním materiálem pro PLO11,7
Zajištění dostatku reprodukčního materiálu (osiva) pro obnovu porostů v15,0
Podpora zvýšení pastevní kapacity prostředí-- *
Zachování nebo zlepšení vhodných hydrologických poměrů129,0
Zvyšování retenční schopnosti lesů50,0
Udržení nebo obnovení přirozené skladby porostů a vhodné struktury porostů při obnově porostů14,0
Udržení či obnovení vhodné struktury porostů prováděním zásahů do vzrostlých porostů14,0
Zajištění navýšeného podílu melioračních dřevin při obnově porostů na území PO v lokalitách významných pro tetřívka obecného200,0
Ponechání stromů a dřevní hmoty v porostech až do přirozeného rozpadu, iniciace vzniku dutin14,0
Likvidace invazních druhů rostlin38,0
Ponechání vybraných porostů bez přímých lidských zásahů či s minimálními zásahy14,0
Ochrana nelesních stanovišť89,9
Snížení stavů černé zvěře a nepůvodních druhů predátorů tetřívka obecného10,0
Celkem4147,3

* Náklady budou vyčísleny v průběhu roku 2017

Zdroj: Program revitalizace Krušných hor

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist