https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodnanska-fakulta-rybarstvi-zaklada-laborator-u-reky-v-cine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vodňanská fakulta rybářství zakládá laboratoř u řeky v Číně

15.3.2016 18:41 | VODŇANY (ČTK)
Vlastní laboratoř zaměřenou na ochranu ryb a na biotechnologie bude mít v Číně Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Fakulta, která sídlí ve Vodňanech, bude laboratoř provozovat partnersky ve spolupráci s Výzkumným ústavem rybářství řeky Jang-c’-ťiang Čínské rybářské akademie věd. ČTK to řekla mediální zástupkyně fakulty Gabriela Bechynská.
 

Prostředky na provoz poskytnou podle Bechynské obě pracoviště v závislosti na jejich dostupnosti. Očekává se, že na vědeckou činnost budou pracovníci získávat a spravovat peníze z národních grantových agentur i z mezinárodních grantů. Laboratoř bude mít ve vedení jednoho českého a jednoho čínského vědce. Zaměří se především na aktivní výzkum umělé reprodukce ryb, zachování genetických zdrojů a rozvoj nových technologií u komerčně významných druhů stejně jako u těch ohrožených.

Smlouva je uzavřena na čtyři roky. Její součástí je podle Bechynské i dohoda o výměně akademických pracovníků na dlouhodobé stáže včetně studentských. Podle děkana fakulty Otomara Linharta investuje Čína do výzkumu nemalé prostředky. "Stávající ekologické znečištění Země je značné, proto se čistota vodních zdrojů společně s ochranou biodiverzity staly v současné době klíčovým vědeckým směrem," uvedl Linhart. Dodal, že vědecká spolupráce a výměna studentů mezi ústavy funguje už od roku 2005. Jeden společný projekt se zaměřil například na zmrazování spermatu u jeseterů, ve Vodňanech studovali v letech 2008 - 2011 dva čínští doktorandi, v letech 2012 - 2014 oba ústavy společně analyzovaly znečišťující látky ve vodním ekosystému řeky Jang-c’-ťiang.

Jihočeská univerzita tak bude mít ve světě svou třetí výzkumnou stanici, řekla Bechynská. První vede na Papui-Nové Guineji známý český biolog Vojtěch Novotný, druhá je v centrální části souostroví Špicberky v Severním ledovém oceánu. Obě tato pracoviště slouží českým vědcům jako terénní základny především pro biologické a klimatické terénní výzkumy.


reklama

 
Pavel Pechoušek
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist