http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vodohospodari-si-stezuji-na-pytlaky-lovici-ve-zdrojich-pitne-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vodohospodáři si stěžují na pytláky lovící ve zdrojích pitné vody

23.10.2015 08:32 | BRNO (ČTK)
Dravé ryby jsou pro nádrže dodávající pitnou vodu důležité
Dravé ryby jsou pro nádrže dodávající pitnou vodu důležité
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vodohospodáři ze státního podniku Povodí Moravy zaznamenali, že přibývá pytláků, kteří loví dravé ryby v nádržích sloužících jako zdroje pitné vody. Lidé k nim mají přístup zakázaný. Letos již správci toků na Moravě zadrželi u vodárenských nádrží 22 pytláků, což je dvakrát více než loni.
 

Nejvíce pytláků se vydává na lov právě v tomto období, kdy začala sezona lovu dravých ryb. Největší problémy s nimi jsou na nádržích Vír a Mostiště na Vysočině a u nádrže Slušovice ve Zlínském kraji. Hlídky z Povodí Moravy ale pravidelně kontrolují všechny zdroje pitné vody.

Pro pytláky jsou nádrže využívané jako zdroje pitné vody lákavé z mnoha důvodů. Nekonají se v nich výlovy a jsou plné dravých ryb, které lze ulovit bez zdlouhavého vysedávání u prutů. Navíc některé štiky, boleni a sumci z těchto nádrží jsou mnohem větší než ryby z řek a nádrží, kde je lov povolen.

Dravé ryby jsou pro nádrže dodávající pitnou vodu důležité. Loví v nich kapry, plotice a cejny, kteří se živí zooplanktonem. S jeho pomocí se daří udržovat vodu v těchto nádržích čistou.

"Zooplankton vodu čistí. Pytláci mohou rybolovem tyto biotopy poškodit. Někteří dokonce loví na pět prutů najednou," uvedla mluvčí podniku Gabriela Tomíčková. Po dopadení jim hrozí pokuta až 20 000 korun.


Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist