http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vrcholem-exotiky-v-thajsku-je-snih
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Vrcholem exotiky v Thajsku je sníh

5.11.2015 00:46 | BANGKOK/PAŘÍŽ (ČTK/AFP)
Pro obyvatele země, kde se celý rok může chodit v šortkách a tričku, je kontakt se sněhem a ledem fascinující
Pro obyvatele země, kde se celý rok může chodit v šortkách a tričku, je kontakt se sněhem a ledem fascinující
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V ledové hale Snow Town, poslední módní atrakci v Bangkoku, se obyvatelé thajské metropole s tropickým klimatem tlačí, aby se mohli řítit po kopcích pokrytých sněhem. Je to vrchol exotiky, zatímco venku vládne stále vedro, píše agentura AFP.
 

"Je to tu moc pěkné. Chtěl bych sem přestěhovat svůj domek, abych unikl vedru," žertuje osmadvacetiletý Songpchol Tasinlapasatchit, překvapen parou, která uniká z jeho úst, zatímco teplota se pohybuje pod bodem mrazu.

V této zemi, kam přijíždějí miliony turistů na pláže s bílým pískem, místní obyvatelé před sluncem utíkají a uchylují se do obchodních domů, aby se tu ochladili.

Boj proti horku má však značné dopady na životní prostředí. V jedné z nejbohatších zemí jihovýchodní Asie se spotřebuje obrovské množství elektřiny na ochlazování obchodních center, kanceláří a bytů.

Nejkritičtější je situace v metropoli, kde jeden obyvatel spotřebuje v průměru dvakrát více elektřiny než Thajec z jiného regionu. Největší spotřebu mají obrovská obchodní centra v Bangkoku. Podle šetření Mekong Commons, regionální agentury specializující se na otázky životního prostředí, využívají tato centra více elektřiny než všechny venkovské provincie dohromady.

Někteří proto pohlížejí s obavami na vznik nových sněhových atrakcí, které spotřebovávají příliš mnoho elektřiny. Thajci jsou ochotni vynaložit velké úsilí na to, aby spatřili opravdový sníh. Když potkají Evropana, často se ho ptají, jaké to je dotýkat se sněhu.

Pro obyvatele této země, kde se celý rok může chodit v šortkách a tričku, je kontakt se sněhem fascinující. Thajci, kteří mají dost prostředků, stále ve větším počtu jezdí do lyžařských center v Japonsku, Koreji nebo Číně. Místní cestovní agentury nabízejí "dotek skutečného sněhu" v Japonsku za přístupné ceny díky rozvoji nízkonákladových letů. Thajci mají také rádi hory na severu země, kde sice není dost chladno, aby tu padal sníh, ale je tu poměrně svěží vzduch.

Nejpřístupnější alternativou je strávit neděli ve sněhovém parku a sklouznout se na umělém sněhu.

V bangkokském zábavním parku Harbin Ice Wonderland je teplota udržována na minus 15 stupních Celsia. Mezi průměrnou venkovní teplotou v megapoli to je rozdíl asi 50 stupňů. Do tohoto parku bylo dovezeno přes 600 tun ledu, aby tu mohly být postaveny takové monumenty, jako je Eiffelova věž nebo chobotnice.

Jiní si stavějí sněhuláky v podobě andělů nebo zvířat a fotografují se s nimi. Sedmadvacetiletý Savaní Nimtchong se svěřuje: "Kdyby aspoň jednou za můj život v Thajsku padal sníh, chodil bych po něm nahý, abych zjistil, jak dlouho to vydržím!"


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist