http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/washingtonska-panda-je-po-operaci-prognoza-je-dobra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Washingtonská panda je po operaci, prognóza je dobrá

26.11.2016 08:57 | WASHINGTON (ČTK)
Panda velká, hvězda washingtonské zoologické zahrady, se zotavuje po naléhavé operaci, při které ji chirurgové ze střev odstranili "zátku" v podobě nestráveného bambusu o velikosti citronu. Podle představitelů zoo je pacient - roční pandí mládě Bei Bei - ve stabilizovaném stavu a prognóza je velmi dobrá, uvedla zpravodajská stanice BBC.
 

Chirurgický zákrok byl zapotřebí poté, co vyšetření na ultrazvuku odhalilo ucpání tenkého střeva. Bei Bei již dříve vykazoval příznaky žaludečních potíží a nevolnosti, spal více než normálně a nežral.

Jsem nesmírně hrdý na náš tým ošetřovatelů, veterinářů a lékařských expertů, který zajistil rychlou reakci, prohlásil ředitel zoo Dennis Kelly. Prognóza je podle jeho slov velmi dobrá, ale celý tým bude pacienta nadále pečlivě sledovat.

Ještě v noci panda dostala vodu a později přejde na měkkou stravu, jako jsou sladké brambory a hrušky. Bei Bei se zotavuje odděleně od ostatních pand. Jejich pavilon je momentálně uzavřen, ale návštěvníci je mohou zahlédnout ve výběhu.

Panda velká patří mezi nejohroženější živočišné druhy. Jejich přirozeným domovem je několik horských hřebenů v centrální Číně. V současnosti jich podle dostupných informací ve volné přírodě žije kolem 1600, dalších asi 300 jich je v zajetí, převážně v Číně. Pro pandy je typická velmi nízká porodnost. Bei Bei se narodil loni 22. srpna poté, co těhotenství jeho matky Mei Xiang mohli zvědavci po celém světě sledovat prostřednictvím "pandí kamery". Mei Xiang porodila dvojčata, slabší mládě však krátce po porodu zahynulo.

Jméno Bei Bei, které by se dalo volně přeložit jako Zlatíčko či Drahoušek, vybraly první dámy USA a Číny, Michelle Obamová a Pcheng Li-jüan.

Minulý měsíc pražská zoo ohlásila záměr vypsat architektonickou soutěž na expozici pro pandy velké, kterou hodlá zřídit na místě nynějšího objektu pro lední medvědy, pokud se ovšem zvířata z Číny podaří získat.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist