http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-pencina-zmizi-pristi-rok-nebezpecna-skladka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Z Pěnčína na Jablonecku zmizí příští rok nebezpečná skládka

7.12.2016 10:54 | LIBEREC (ČTK)
Nebezpečná skládka zmizí příští rok z Pěnčína na Jablonecku. Odstranit se musí přes 2000 tun zeminy znečištěné různými chemikáliemi, předpokládané náklady na sanaci jsou 9,45 milionu korun. Novinářům to řekl krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).
 

"Jedná se o kontaminované zeminy znečištěné ropnými látkami a dalšími neznámými látkami, kaly z broušení, lapoly z tuků, odlučovače olejů, řezné emulze a nějaké látky z čistíren odpadních vod," uvedl Löffelmann. "Určitě je dobré, že se s nebezpečnými odpady začne něco dělat, aby to neohrozilo nejbližší okolí, spodní vody," dodal.

Nebezpečné látky do haly a přilehlého pozemku v části Huť navezla po roce 1998 firma Ekolimpia. "Měla na pět let povolení k nakládání s těmito nebezpečnými odpady. Chtěla to likvidovat pomocí biodegradace, což je rozkládání pomocí dalších biologických činitelů. Nakolik ta představa byla reálná, těžko mohu z dnešního pohledu posoudit," řekl radní. Firma podle něj po několika letech zanikla a byly na ni vyhlášeny exekuce.

"Její majetek včetně odpadů byl následně přeprodáván především fyzických osobám. Poslední majitel není dohledatelný, má evidenční údaje o bydlišti na obecním úřadě," dodal Löffelmann.

Nebezpečné látky je ale třeba odstranit. Na spolupráci se proto domluvil Liberecký kraj s Železným Brodem, Pěnčínem a soukromníkem Josefem Poulíčkem, v areálu jehož zemědělské farmy se nebezpečná skládka nachází.

Na odstranění zátěže se podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, pokryje 80 procent nákladů. Ostatní zaplatí kraj, město, obec a soukromník. Podíl kraje by měl být maximálně 755.000 korun.

Podobné staré ekologické zátěže nejsou v Libereckém kraji ojedinělé. Na území kraje jsou více než tři stovky kontaminovaných území či starých skládek, které je třeba řešit. Na odstranění všech bude třeba vynaložit stovky milionů, možná miliardy korun. Odborníci vybrali zhruba 40 zátěží, které je kvůli životnímu prostředí třeba řešit co nejdřív. Obdobně jako v Pěnčíně by se měla například zlikvidovat nebezpečná skládka v Dubé na Českolipsku. Jsou tam nebezpečné odpady s obsahem karcinogenních polychlorovaných bifenylů.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist